Skip links
serp nedir

SERP Nedir, Nasıl Çalışır?

SERP Nedir, Nasıl Çalışır?

SERP, Arama Motoru Sonuç Sayfası anlamına gelir. SERP’in ana rolü, anahtar kelime araştırmasına dayalı olarak web üzerinden bir dizi sayfa listelemektir. Başka bir deyişle, tarayıcıyı açtığınızda ve internet üzerinden arama motorları aracılığıyla bilgi arattığınızda, sonuç olarak web sayfalarının listesi gelir. Bu sonuçlar SERP’lerden başka bir şey değildir.

SERP sonuçları organik arama sonuçları olabileceği gibi ücretli reklamlar da olabilir. Organik arama sonuçları, kullanıcıların çoğu zaman ücretli reklamları görmezden geldiği için ücretli reklamlardan daha önemlidir. SERP üzerindeki web sayfalarının sıralaması page ranktır. Yüksek sayfa sıralaması, kuruluşların siteye daha fazla ziyaretçi çekmesine yardımcı olur ve gösterim sayısını artırır.

İstatistiklere göre, kullanıcıların %75’i birinci veya ikinci sayfadan sonra gezinmiyor. Bu yüzden üst sıralarda yani ilk sayfada yer almak çok önemlidir.

SERP Nasıl Çalışır?

Daha önce tartıştığımız gibi, kullanıcının bir arama motorunu kullanarak belirli bir anahtar kelimeyi aradığında alacağı web sayfaları. Kullanıcılar anahtar kelimeyi, yani bilmek istediği sorguyu girer. Bu anahtar kelimeye göre arama motoru sonuçları kullanıcıya sunacaktır.

Arama motoru sonuç sayfaları zaman geçtikçe değişir. Google, yahoo vb. arama motorları, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmak için düzenli olarak güncellendikçe görünümleri değişir. Diğer bir deyişle, arama motorlarında yeni teknolojilerin ortaya çıkması nedeniyle, günümüz arama motoru sonuç sayfalarının görünümü, önceki yeni sayfaların ortaya çıkan arama motoru sonuçlarının görünümünden farklı olabilir.

Aynı anahtar kelimeyi ve aynı arama motorunu kullansanız bile her arama sorgusu benzersiz sonuçlar gösterir. Benzersiz özelliklerinin arkasındaki neden, tüm arama motorlarının stratejilerini, kullanıcı tarama geçmişi, konum, sosyal ayarlar vb. gibi belirli bir faktöre dayalı olarak en iyi sonuçları sağlamak için özelleştirmesidir.

SERP Sonuç Türleri

1. Organik Sonuçlar

Organik sonuçlar, arama motorunun bazı arama algoritmaları gerçekleştirerek verdiği web sayfalarının listesini gösterir. SEO uzmanı arama motoru optimizasyonu uzmanları, içeriği nasıl optimize edeceklerini ve web sitesini organik sonuçlarda en üst konumda nasıl sıralayacaklarını bilirler.

Organik sonuçları daha iyi anlamak için, organik sonuçların listesini gösteren aşağıdaki resme bakın.

serp nedir seo firmasi

educba’yı aradım; SERP yani şekilde görüldüğü gibi web sayfalarının listesini verir.

SERP’in sağ tarafında bir kutu görebilirsiniz; bu kutuya bilgi grafiği veya bilgi kutusu denir. Google, 2012’de bir bilgi grafiği sundu. Bu özelliğin arkasındaki amaç, SERP’deki belirli konumlardaki sorgulara yanıt vermek için dünya çapındaki web’deki mevcut kaynaktan sorgular için verileri getirmektir.

Yukarıdaki görselde educba ile ilgili adres, telefon numarası, ofis saatleri gibi bilgileri görebilirsiniz. Her gerçeğin diğer web sayfalarına kendi bağlantıları vardır. Bazıları diğerlerinden daha önemli organik sonuçlar verir. Bu, çeşitli aramaların farklı anlamları nedeniyle olur.

İnternet aramaları üç tür bilgi araması olabilir, Gezinme aramaları ve işlem aramaları.

  • Bilgi Aramaları: Kullanıcılar belirli bir konu için bilgileri bulurlar, örneğin educba. SERP üzerinde reklam yerleştirmek yerine educba sonucunu verecektir.
  • Gezinme Aramaları: Gezinme aramaları, kullanıcıların arama yoluyla belirli siteyi ziyaret ettikleri aramalardır. Örneğin, educba site URL’sini hatırlamıyorsanız, arama motorlarına educba yazacaksınız. Bu, educba ile ilgili bir SERP verecektir ve siteyi SERP üzerinden ziyaret ettiğinizde.
  • İşlem Aramaları: İşlem aramalarında ücretli sonuçlar SERP üzerinde gösterilir.

2. Ücretli Sonuçlar

Ücretli sonuçlar, bir reklamverenin içeriğini SERP’de en üst konumda görüntülemek için ödediği sonuçlardır. Daha önceki günlerde ücretli sonuçlar, kısa süreli metin tabanlı reklamlarla sınırlıydı. Bu reklamlar, organik arama sonuçlarının üzerinde ekranın köşesinde görüntülendi. Ancak günümüzde ücretli sonuçlar çeşitli şekillerde olmaktadır. Ücretli sonuçların görüntülendiği pek çok farklı biçim vardır.

Ücretli sonuçları daha iyi anlamak için ücretli sonuçların listesini gösteren aşağıdaki resme bakın.

serp nedir seo ajansi

Yukarıdaki örnekte, Kitapları Aradım; SERP üzerindeki web sayfalarının listesini vermiş; bunların hepsi ücretli sonuçlardır. Ayrıca, anahtar kelimenin SERP’sine dayalı yakındaki kitapçıların ve haritaların bir listesi vardır. Bu SERP’de açıkça belirtilmeyen tek bulgular şunlardır: harita ve şirket listesi. Bu harita, bir kullanıcının yeri ve ücretsiz Google My Business girişlerini oluşturan yerel şirketler için özellik listelerine göre görüntülenir. Google My Business, küçük yerel işletmelerin Coğrafi Konum tabanlı arama motorlarına yönelik görünürlüklerini iyileştirmelerine yardımcı olabilecek ücretsiz bir şirket dizinidir.

Aşağıda verilen resimde büyük bir metin tabanlı reklam olduğunu görebilirsiniz.

Bu ücretli reklamlar, SERP‘nin üstünde görünür. reklamverenler için en önemli konum. Bunlar PPC (Tıklama Başına Ödeme) reklamlarıdır. Alışveriş reklamları, Google AdWords platformunda sunulan ve e-ticaret distribütörlerinin ürün verilerinin diğer SERP sonuçlarıyla birlikte görüntülenmesini sağlayan bir özellik olan sayfanın sağındaki resim tabanlı reklamlardır . Bu reklamlar, özellikler, ürünlerin erişilebilirliği, ayrıntılı müşteri incelemeleri ve sıralamaları, teklifler ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli verilerden oluşur.