Skip links
hosting-sunucu-vds-vps-nedir

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting

Bir web barındırma hizmeti, kişilerin ve kuruluşların World Wide Web aracılığıyla erişilebilen kendi web sitelerini oluşturmalarını sağlayan önemli bir İnternet barındırma türüdür. Bu hizmet, bir kişinin veya kuruluşun, web sitesi geliştirme için çok para harcamak zorunda kalmadan internette kendi web sitesine sahip olmasını mümkün kılar. Web barındırma aynı zamanda sınırsız sayıda sitenin tek bir sunucuda barındırılmasına da izin verir. Birden çok bilgisayarın bir ağ veya Yerel Alan Ağı (LAN) aracılığıyla birbirine bağlı olduğu fiziksel bir sunucuya sahip olmakla karşılaştırılabilir. Web barındırma genellikle, müşterilerin web sitelerini depolamak, aktarmak ve barındırmak için bir sunucudaki alanı satın almasına veya kiralamasına izin veren web barındırma şirketleri tarafından sağlanır.

Sunucu

Bir barındırma sağlayıcısı, bir kuruluşun veya bir kişinin web sitesini barındırmak için bir sunucuda alan sunacaktır. Piyasada, yönetilen barındırma sağlayıcısı, sıralama hizmeti sağlayıcısı, ücretsiz web barındırma sağlayıcısı ve ev sunucularını içeren çeşitli sağlayıcı türleri vardır. Yönetilen barındırma hizmeti, kendi altyapısı üzerinde bir sunucu sağlayan bir web barındırma sağlayıcısını ifade ederken, kollokasyon hizmeti, kendi donanımına ve kendi sunucusuna sahip olan bir kişiyi ifade eder. Ev sunucuları genellikle iş kullanıcıları tarafından kullanılır. Bu şirketler, sunucu kiralamaya ihtiyaç duymadıkları için kullanıcılarının tasarruf etmelerini sağlar.

Sınırsız?

Piyasada farklı türde barındırma sağlayıcıları vardır ve en popüler olanı Paylaşımlı Barındırmadır. Paylaşılan barındırma, tamamen müşteriye ait olan başka bir türdür ve sağlayıcı, müşteriden herhangi bir ödeme gerektirmez. Paylaşımlı barındırmanın ana avantajı, sunucunun istemciye ait olmamasıdır; bu nedenle müşteri kendi sitesini kontrol edebilir. Web sitesi üzerinde tam kontrol sahibi olduğu için istediğini yapabilir. Her ne kadar ‘ortak’ veya ‘sınırsız’ barındırma olarak adlandırılsa da, sunucudaki kaynakları kullanmanın birçok sınırı vardır.