Skip links
google-analytics-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir, Ne İşe Yarar?

Google Analytics’e Genel Bakış

Dijital Pazarlamanın önemi bugünlerde çok büyük. Önemli bir para ve zaman yatırımı olmadan hiçbir büyük iş malesef yapılamıyor; yapılan işin sonuçlarını ve etkilerini bilmek ve kıyaslamak da  gerekiyor. Dijital Pazarlamada bu gereksinimler, Analytics araçları kullanılarak sağlanır. Bugün mevcut olan tonlarca araca ek olarak Google, Google Analytics adında web tabanlı bir araç yaptı. Bu yazımızda Google Analytics nedir, nasıl çalışır, neden kullanmalısınız? kısaca değindik.

Google Analytics Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Google Analytics, bir web sitesindeki ziyaretçi sayısı, sayfa görüntüleme sayısı ve sitenin hemen çıkma oranı gibi eylemleri izlemek ve analiz etmek için kullanılabilecek bir analiz aracıdır. Herhangi bir web yöneticisi tarafından kullanımı ücretsizdir. Ancak, ücretli bir sürümü var ve -küçük işletmeler ve yayıncılar için biraz pahalı olduğunu eklemeliyim – bazı gelişmiş özelliklere sahip.

google-analytics-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar

Üzerinde tüm veriler anonimleştirilirken, sitelerinize gelen ziyaretçilerin nereden geldiğini anlamak için trafik kaynaklarının yanı sıra sitenin kullanıcı davranışlarını ve trafik akışını kolayca anlayabilirsiniz.

Hareket halindeyken raporları görmek için hem Android hem de iOS uygulamaları yaptı ve Google Analytics, sitede canlı ziyaretçileri raporlayabilen piyasadaki birkaç araçtan biridir. Bir ziyaretçinin hangi şehirden olduğunu bile görebilirsiniz.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Google Analytics için temel teknolojiler, Çerezler ve izleme kodlarıdır. Çoğu modern analiz aracı gibi, web performansını görmek ve ölçmek için izleme kodlarını kullanır. Hizmete kaydolduktan sonra yeni bir mülk oluşturmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, web arayüzü size bir kod sağlar. Bu küçük JavaScript kod parçacığı, izlemek istediğiniz sitenin her sayfasına eklenmelidir. WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, Google Analytics WordPress Eklentisi ile kodu kolayca sitenize entegre edebilirsiniz. Şimdi, bu binlerce sayfalı bir site için korkunç bir görev gibi görünüyor, ancak çoğu CMS’de kodu eklemek için eklentiler bulabilirsiniz.

istatistikleri görmek ve izlemek için Google Analytics Web Arayüzü üzerinde özel gösterge tabloları oluşturabilirsiniz. Sayfa görüntülemelerini ve hemen çıkma oranlarını izlemenin yanı sıra, Google Analytics , etkinlik izlemeyi de destekler. Örneğin, kayıt düğmesine kaç kişinin tıkladığını görmek için kullanabilirsiniz.