Skip links
beyaz-sapka-white-hat-seo-nedir

Beyaz Şapka SEO Nedir? 10 Teknik

Beyaz Şapka SEO Nedir? 10 Teknik

Beyaz şapka SEO, Google gibi arama motorlarının şart ve koşullarına göre takip eden ve çalışan SEO taktikleri anlamına gelir. Temel olarak , web sitesinin bütünlüğünü korurken ve arama motoru hüküm ve koşullarını takip ederken SERP’deki ( arama motoru sonuç sayfası ) arama sıralamalarını iyileştirmenin bir yoludur . Aynı zamanda etik SEO olarak da adlandırılır. Organik bağlantı oluşturma yoluyla, yani diğer web sitelerine doğal bağlantı yoluyla yapılır.

Beyaz Şapka (White Hat) SEO

Amacı, web sitesinin hedef kitlesini bir öncelik veya ilgi noktası olarak tutan kaliteli bir web sitesi oluşturmaktır. Beyaz şapka SEO, büyük arama motorlarının tüm kural ve politikalarına uyar. Web yöneticilerinin izleyicileri aldatmasını ve güvenilmez bilgiler sağlamasını engeller. Beyaz şapka SEO, site ile ilgili bilgileri sağlamayı ve dürüstçe sunmayı amaçlar.

* Siteniz için SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıda bazı White Hat SEO Teknikleri verilmiştir:

1. İyi İçerik: Benzersiz, iyi biçimlendirilmiş ve iyi yazılmış içerik, web sitesini ziyaretçiler ve arama motorları için daha değerli ve güvenilir kılar. Arama motoru, aramaları için müşterilere ve ziyaretçilere en uygun web sitesini sağladığından, arama motorunun arama listesinde üst sıralarda yer almak için web sitesini optimize eder.

beyaz sapka seo teknikleri

2. Anahtar sözcüklerin, meta etiketlerin ve başlıkların doğru kullanımı: HTML kod bilgilerine Meta Veri adı verilir. Tarayıcılara indeksleme ve sınıflandırma amacıyla site hakkında bilgi sağlar. Bu nedenle metadata’ya uygun anahtar kelimeler, metatag ve anahtar kelimeler eklenmelidir.

3. Gezinme kolaylığı: Gezinme kolaylığı arama motorları tarafından da değerlendirilir. Aynı zamanda sitenin kullanışlılığı değerlendirilir, bu nedenle alakasız linkler yerine evrensel olarak tanınabilir linkler kullanılmalıdır. Siteleri indekslemek için hem kullanıcılar hem de tarayıcılar için önemlidir.

4. Site performansı: Siteleri değerlendirmek için web sitesi ve sayfanın performansı da dikkate alınır. Arama motorlarının tarayıcıları, kullanılamayan sayfaları ve erişilemeyen siteleri dizine eklemez. Bir sayfanın veya sitenin bir gün veya bir hafta bile kullanılamaması sitenin trafiğini büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle sitenin daha hızlı yüklenmesi, kolay ve her zaman erişilebilir olması önemlidir.

5. Kaliteli gelen bağlantılar: Arama motorları sık sık geri bağlantıları ilgili amaçlar için değerlendirir, bu nedenle sitelerin kaliteli gelen bağlantılara sahip olması gerekir. Siteler, alakasız geri bağlantılar içerdiği tespit edilirse arama motorları tarafından cezalandırılır ve sıralamada düşüş yaşanır.

6. Kısa URL’lere sahip olun: Birkaç çalışma, daha kısa URL’lerin (tek tip kaynak bulucular) daha büyük veya uzun URL’lerden daha yüksek sıralandığını göstermiştir. URL’lere bazı anahtar kelimeler koymak mükemmeldir, bu da tarayıcıların web sitenizi daha üst sıralarda sıralamanıza yardımcı olmasını sağlar. Kısacası, web sitenizin URL’si, bazı anahtar kelimelerle karıştırılmış olarak temiz ve kısa olmalıdır. Sözcükler için ayırıcı olarak kısa çizgi “-” kullanmayı tercih ederseniz yardımcı olur.

black-hat-grey-hat-white-hat-seo-nedir

7. Görüntüleri optimize edin: Görüntü optimizasyonu, web sitenizin sıralamalarını yükseltmesine yardımcı olmak için görüntüleri kullanmak anlamına gelir. Google’ın standartlarını ve politikalarını karşılayabilmeleri için bazı öğeleri resimlerle birlikte ele almayı unutmayın. Görsel kullanırken sitenizin performansını ve hızını etkilememesi için görselin sıkıştırılmış ve net olması gerektiğini unutmamalısınız. Google’ın görseli kolayca anlayabilmesi için görselinizi adlandırmak için anahtar kelimeler kullanmayı deneyin.

8. Google arama konsolunu (search console) kullanın: Google arama konsolu, web sitenizin arama sonuçlarının nasıl görünmesini istediğinizi ve kullanmayı tercih ettiğiniz web sitesinin sürümü hakkında Google’a bilgi vermenize yardımcı olur. Google, insanların siteyi nasıl bulduğunu ve en çok hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını bilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca web sitenizin sorunları hakkında sizi uyarır ve acil olarak ilgilenmenizi veya değiştirilmesini gerektirir. Bu konsol ayrıca bilgisayar korsanlarının sitenize herhangi bir şey yapıp yapmadığını ve web sitenizi herhangi bir cezanın etkileyip etkilemediğini bilmenize yardımcı olur.

9. Google’a bir site haritası gönderin: Yukarıda bahsedilen arama konsolu, sayfalarınızın konumunu bilmesine yardımcı olacak site haritalarını Google’a göndermenize olanak tanır. Ayrıca Google’a sitenizin her sayfası için bir yol haritası verir ve sayfanın önemini artırmaya yardımcı olur.

10. Sosyal paylaşımları ve yorumları teşvik edin: Google, sayfanızın paylaşımlarını ve yorumlarını bir katılım faktörü olarak değerlendirir. Yorum paylaşımı çok yüksekse Google, sayfa veya makaleyi sıralamasını yükselterek ödüllendirir.

White Hat SEO’nun Avantajları

  • İşletmenizin itibarını korur.
  • Beyaz şapka SEO sonuçları yavaş ve sabittir.
  • Daha iyi yatırım getirisi
  • Kullanıcılara kaliteli bilgiler sunar.
  • Sıralamanızı ilerletmenize yardımcı olan kullanıcılardan olumlu geri bildirimler almanıza yardımcı olur.
  • Kullanıcılardan ve arama motorlarından sır yok.
  • Cezasız
  • Uygun maliyetli
  • Daha güçlü ilişkiler kurmaya yardımcı olur.