Skip links
sayfa disi off page seo firmasi ajansi uzmani

Sayfa Dışı (Off-Page) SEO’nun Önemi

Sayfa Dışı (Off-Page) SEO’nun Önemi

Arama motoru optimizasyonu, sitenizin Arama Motorlarında daha üst sıralarda yer alması için çalışmakla ilgilidir. Bu süreçte, web’deki tüm yönleriyle, arama motoru tarafından mümkün olduğunca derinlemesine dizine eklendiğinden emin olmak için kendi sitenizde ve sitenizin değerini link vererek artırmak için üçüncü taraf web sitelerinde çalışmanız gerekir. aynı niş içinde başka bir site tarafından. İkinci süreç, yaygın olarak Off-Page SEO olarak bilinir.

Başka bir deyişle, sitenizin Arama Motoru Sonuç Sayfalarındaki sıralamasını yükseltmek için başka sitelerde çalıştığınız zamandır. Her şey sitenize bir geri bağlantı oluşturmakla ilgili gibi görünebilir, ancak aşağıda ele alacağımız gibi bundan daha fazlasıdır.

Neden Off-Page SEO kullanmalısınız?

SEO söz konusu olduğunda, sitenizi optimize ederek elde edebileceğiniz çok şey var. Elbette, içerik önemlidir ve bu nedenle bir sitenin arama motorlarına erişilebilirliğidir. Ancak, diğer siteler sitenize bağlantı vermezse, Google onu güvenilir kabul etmez. Böylece siteniz için iyi bir itibar kazanmanıza yardımcı olur.

Çoğu arama motoru, Google veya diğer herhangi bir arama motoru gibi yüksek otoriteye sahip web siteleri tarafından bağlantı verilen sitelere değer verir ve bunları sıralar, onları gerekli ve güvenilir olarak görür. Sitenize bağlantı veren sitelerin türü de en az Google’ın web sitenizin konusunu anlayarak alakalı sonuçlara dahil etmesine yardımcı olacağı kadar önemlidir.

Basitçe söylemek gerekirse, Arama Motoru Trafiği elde etmek için. Bugünlerde görmezden gelinemeyecek kadar önemli. Sayfa İçi SEO üzerinde çok fazla çalışmayı düşünmek , sitenin aşırı optimize edilmesine ve olumsuz bir etkiye sahip olmasına neden olabilir. Bunu web sitesinin otoritesini artırmak için kullanırsanız yardımcı olur ve elbette, diğer web sitelerindeki insanlar sitenizden bahsedildiğini gördüğünde marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.

Sayfa Dışı SEO Teknikleri

Artık ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anladığımıza göre, insanların Site Dışı kullandığı bazı tekniklere bir göz atalım:

1. Blog Pazarlama

Blog Pazarlama, sitenizle aynı konuları kapsayan diğer blogları bulmak ve yorumlar bölümünde düşünceli yorumlar bırakmakla ilgilidir. Başlamadan önce, yorumlarda do-follow bağlantısına izin veren bloglar bulmanızı öneririm.

2. Makale Gönderme

Tonlarca iyi web sitesi, birçok niş etrafındaki yüksek kaliteli makaleleri dizine eklemeye çalışır. Web siteniz hakkında makaleler veya sitenize geri bağlantıları olan okuyucular için daha yararlı şeyler gönderebilirsiniz.

3. Misafir Bloglama

Sizinkiyle aynı konu hakkında yazan blogculara yaklaşabilir ve onlara bloglarında yayınlayabilecekleri bir misafir yazısı gönderebilirsiniz. Gönderinin altına, ev sahibi blog yazarı, sizi izleyicilere tanıtmak ve Sosyal Medya Hesaplarınıza ve web sitenize bağlantı vermek için bir paragraf ekleyecektir. Gönderinin ortasında, ilgili gönderilerinizden birkaçına bağlantı verebilirsiniz. Konuk Bloglama, sayfa dışı SEO yapmak için en etkili tekniklerden biri olarak kabul edilir.

Ürünlerinizi ve sitenizi Sosyal Medyada tanıtma

Google, Arama Motoru sıralamasını ne kadar Sosyal Sinyalin etkilediğini açıkça söylemese de, Facebook ve Twitter’da daha üst sıralarda yer alan gönderilerin yüksek paylaşıma sahip olması yaygındır. Sitenizi Sosyal Medyada tanıtmak, SEO’ya yardımcı olmanın yanı sıra siteye alakalı trafik de getireceği için harika bir adımdır.

Dizin Gönderimleri

Dizinler, internetteki siteleri farklı konularda kategorize etmeye ve bağlamaya çalışan web siteleridir. Tüm dizinlerde Tech, News, Cooking ve art gibi bölümler bulunur. Web sitenizi mevcut kategorilerden biri altında bu dizinlere gönderebilirsiniz. Dizin gönderimi ücretsiz veya ücretli olabilir. Siteyi dizinlerine eklemeden önce manuel olarak inceleyen siteler genellikle daha iyidir. Dizinde sitenizden bahsetmenin yanı sıra siteye bir geri bağlantı da alırsınız ve sitenize bu dizinlerden trafik gelme olasılığı her zaman vardır.

Forum Pazarlama

İnternette, web sitenizle aynı konuyla ilgili forumları kolayca bulabilirsiniz. Bu forumlara katılabilir ve tartışan insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Sitenizdeki bir makaleye link vererek soruların cevaplarını link inşa etmek için bırakabilirsiniz. Yaptığınız herhangi bir yorumun alakalı olduğundan ve spam olmadığından emin olmalısınız, çünkü bariz bir şekilde bağlantı göndermek forumdan yasaklanmanıza neden olacaktır.

Sosyal Yer İşaretini Kullanma

Digg, StumbleUpon, Propeller veya Delicious gibi sitelerde blogunuzu veya sitenizi göndermek ve yer imi eklemek, Sayfa Dışı SEO yapmanın Sosyal imleme Tekniği olarak adlandırılır. Bu, hem sitenize bağlantılar oluşturabilir hem de yer imlerine eklediğiniz makale ilginç ve ilgi çekiciyse siteye iyi miktarda trafik getirebilir.

İşletme Girişi

Siteniz fiziksel adresi olan bir işletme içinse, web sitenizi mümkün olduğunca çok sayıda işletme listeleme sitesine eklemelisiniz. Sitenizi bu listelerde listelemek, insanların sağlıklı bağlantı kurma dışında benzer işletmeleri ararken sizi bulmasına yardımcı olacaktır. Google Haritalar, Bing Haritalar vb. şirket veya işletmeyi listelemeniz gereken önemli yerlerden bazılarıdır.

Soru Cevap Forumları

Niş forumların yanı sıra, insanların soru sorduğu ve diğer insanların cevapladığı birçok site var. Bu sitelere gidebilir ve işinizle veya ürünlerinizle ilgili sorularınızı yanıtlayabilir, daha fazla bilgiyi burada bulabileceğinizi belirterek ilgili blog yazılarınıza bağlantı vermeyi unutmayın. Bu, siteye alakalı trafik getirecek ve bağlantı oluşturmaya yardımcı olacaktır.