Skip links
hangi-alanadi-domain-uzantisi-secimi-daha-iyi

İdeal Alanadı Uzantısı Hangisi? .com, .net, .org

İdeal Alanadı Uzantısı Hangisi? .com, .net, .org

Bir .com alan adı en yaygın uzantıdır ve yine de genellikle şirketler için daha önemli bir değer taşır. Bunun nedeni, müşterilerinizin çoğunun web sitenizin “[işletmenizin adı] .com” olduğunu varsayacak olmasıdır.

.COM, .ORG VEYA .NET ALAN ADI ARASINDA NASIL SEÇİM YAPABİLİRSİNİZ?

 

Neden .com Uzantısı?

 

Asıl soru şu: .com uzantısının arama sıralamanıza doğrudan etkisi var mı?

Görünüşe göre .com’lar Google’ın tercih ettiği uzantı olsa da, muhtemelen durum böyle değil.

Google’ın bir uzantıya diğerinden öncelik vermesinin tek nedeni, İnternet kullanıcılarının varsayılan olarak .com alanlarını kullanmasıdır. İnsanlar sitelerin uzantıyı kullanmasını bekler – çoğu gerçek işletmeleri .com’larla ilişkilendirir ve Google, kullanıcı varsayımlarına göre oynama eğilimindedir.

Aslında, web’deki tüm web sitelerinin yüzde 50’den fazlası .com uzantısını kullanıyor.

 

.Org Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Diğer TLD’lerin kullanılması bazı durumlarda faydalı olabilir. Özellikle, .org uzantısı iyi bilinir ve güvenilirdir.

.org “organizasyon” anlamına gelir ve hayır kurumu veya kar amacı gütmeyen web siteleri için birincil seçimdir. Uzantı aynı zamanda 1985’te kurulan orijinallerden biridir, bu yüzden onlarca yıldır etrafta. Ticari olmayan herhangi bir şey için yaratıldı (diğer bir deyişle kar amacı gütmeyen kuruluşlar).

Ancak, 2019’da sicil sahipliğini değiştirdikten sonra kısıtlamalar kaldırıldı ve kâr amacı gütmeyen şirketlerin uzantıyı kullanmasına izin verdi. .Org’u doğru kullanırsanız, sosyal güven veya doğrulamada size bir artış sağlayabilir. Birçok kullanıcı .org sitelerini alternatiflerden daha yetkili ve güvenilir olarak algılar.

Bir .org kullanmayı seçerseniz, şirketinizi .org ile doğrudan adınıza bağlı olarak markalandırmanız gerekir. Bunun nedeni, daha önce belirtildiği gibi, çoğu kullanıcının şirketlerin .com uzantısını kullandığını varsaymasıdır. .Org dosyasını markanıza bağlamak, insanların yanlışlıkla başka siteleri ziyaret etme olasılığını azaltır.

Arama sıralamasına gelince, uzantı iyi performans gösteriyor ancak eşleşen bir .com’a göre daha az etkiye sahip.

 

.Net Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

.Net uzantısı, istenen .com alan adı alındığında alıcılara genellikle önerilen popüler bir seçenektir. .Net ‘ağ’ anlamına gelir ve başlangıçta web barındırma şirketleri gibi daha küçük sitelere hizmet veren şemsiye web siteleri için tasarlanmıştır.

İstediğiniz .com adı mevcut değilse, bir .net için yerleşmeden önce mevcut sahibin aynı sektörde olup olmadığını öğrenin. Çünkü müşterilerinizin oraya kaymasını istemezsiniz.

Genel olarak, .net uzantısına güvenilir ve tüketiciler tarafından yetkili olarak algılanır. Ayrıca insanların kolayca hatırlayabileceği kadar etrafta dolaşıyor.

SEO açısından bakıldığında, .net diğer özel uzantılardan daha iyidir. Ancak .com ve .org uzantılarıyla pek yukarıda olmadığından, bu alternatifleri kullanmakla aynı avantajları elde edemeyebilirsiniz.

İdeal .com adınız mevcut değilse, .net genellikle güçlü bir ikinci tercihtir.

 

.Co Yeterince Yakın mı?

Bir .co alan adı uzantısı .net’ten hem daha iyi hem de daha kötü olabilir. İki ucu keskin kılıç gibi bir .com uzantısına çok yakın.

Birincisi, yakınlık, müşterilerin onu aynı türden TİCARİ faaliyetlerle ilişkilendirmesine neden olabilir. İkinci olarak, insanların .co alanlarını .com olarak hatırlamaları ve web tarayıcısına yazmaları çok daha olasıdır.

Bu nedenle, mevcutsa her zaman .com sürümüyle gitmek en iyisidir. .Co’yu bir geri dönüş planı olarak kullanabilirsiniz.

 

Alan Adları Uzantıdan Fazlasıdır

Alan adınız, işletme ve pazarlama çabalarınız için kritik bir varlık haline gelmek üzere olduğundan bilinçli bir karar vermek önemlidir.

.Com veya .org veya .net sorusu, markanızı çevrimiçi olarak oluşturmaya başladığınızda dikkate alınması gereken ilk şeydir. Uzantının ötesinde, alan adları hakkında bilmeniz gerekenler var.

Alanadları şöyle olmalıdır:

  • Unutulmaz
  • Kısa
  • SEO dostu
  • Yazımı kolay
  • Markayı yansıtan