Skip links
seo-ajansi-firmasi-uzmani

İnsanlar SEO’dan Neden Korkar? (8 Başlık Halinde – Kolay Anlaşılır)

İnsanlar SEO’dan Neden Korkar? (8 Başlık Halinde – Kolay Anlaşılır)

Küçük bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen en az bir kişinin SEO (arama motoru optimizasyonu) öğrenmenizi ve işletmeniz için çevrimiçi bir strateji uygulamanızı önerdiğini duymuşsunuzdur. Sonuçta çoğu insan herhangi bir işletme veya hizmet bulmak için önce akıllı telefonlarından veya bilgisayarlarından İnternet’e bakıyor..

Bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu ve arama motorlarında görünmesi için biraz çalışma gerektirdiğini anlıyorsunuz. Ve böylece biraz zaman harcar -belki süreç için dış kaynak kullanıyorsunuz- ve işiniz için temel bir web sitesi kurarsınız. Belki web sitesini çalışır hale getirmek için önceden hazırlanmış bir şablon kullanıyorsunuzdur.

Sonra, pek bir şey olmadı mı?

En iyi çabalarınıza rağmen, web sitesinin yeterince “optimize edilmediği” ortaya çıktı!

Bunu anlıyorsunuz, ancak tüm bu “SEO şeyleriyle” uğraşmak istemediniz. Her duyduğunuz; arama motoru optimizasyonu çok fazla zaman alır, çok tekniktir ve önemli sonuçları garanti etmez. Ne gereği var? Gibi sözler mi?

Pek çok küçük işletme sahibi bu şekilde hissediyor. Ne kadar gerekli olduğunu biliyorlar, ancak yine de kendi başlarına başlamaktan veya bir seo uzmanı ile çalışmaktan çekiniyorlar .

Şimdi gelin SEO’nun birkaç yönüne bir göz atalım:

 

1. Sihirli Bir Formül Değil ?

SEO’nun anında çevrimiçi başarı ve kâr için sihirli bir iksir olduğunu düşünüyorsanız, büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrayacaksınız. SEO, işletmenizin kârlılığı için değerlidir, ancak bir yatırım getirisi görmeniz zaman alacaktır (bununla ilgili daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın).

İş dünyasında, her strateji ve kampanya ölçülebilir, önemli bir yatırım getirisi sağlamalıdır. İşinizi büyütmenize yardımcı olmayacak bir şeyse, yapmayacaksınız.

SEO’dan gelen dönüşümler yavaş olduğundan, birçok küçük işletme sahibi SEO’nun herhangi bir önemi olmadığını düşünür ve bu nedenle onu daha geri plana düşürürler.

Strateji doğru yapılırsa sonuçlar eninde sonunda gelecektir.

SEO, kişinin işi için paha biçilmez bir stratejidir ve göz ardı edilmemelidir. Sabırlı olun ve sihir yerine mantıksal süreçler arayın.

 

2. Çok Fazla Zaman Alır? ⏰

SEO’ya yeni başlayanlar, bu tür bir çevrimiçi pazarlama stratejisinin birçok parçayı içeren uzun ve karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyor. Web sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör olsa da, hepsinin aynı anda yapılması gerekmez.

Yukarıdaki 1 numaralı maddeye benzer şekilde, SEO’ya yeni başlayanlar, tüm çalışma ve çabanın boşuna yapıldığı yanılgısına düştüğünde bir SEO stratejisi başlatmak konusunda isteksizdir. Yine sabırlı olun.

SEO ile uğraşan meşgul işletme sahipleri için birkaç seçenek vardır. İlk seçenek, tüm SEO görevlerini ve sorumluluklarını bir seo ajansına devretmektir . Bunu kendiniz yapacak vaktiniz olmadığında, elbette, tüm süreci bir SEO firmasına devredebilirsiniz. Bu şekilde, seo uzmanı çevrimiçi kampanyayı yürütürken siz de zamanınızı işinizi yürütmek için harcayabilirsiniz.

 

3. SEO Çok Tekniktir? ?

SEO konusunda yeni olan birçok küçük işletme sahibi, SEO’nun bir web geliştiricisi veya “bilgisayar meraklısı” tarafından yapılan karmaşık, teknik bir süreç olduğu fikrine sahiptir. SEO uygulamak için kalifiye olmadıklarını hissediyorlar veya hatta öğrenmeye çalışıyorlar.

Bununla birlikte, SEO’nun birçok unsuru hemen hemen herkes tarafından yapılabilir. Teknik bilgisayar ağı veya geliştirme konusunda bir geçmişe ihtiyacınız yok. Temel SEO öğrenmesi kolaydır ve sadece birkaç saat öğrenme gerektirir. Şirketiniz gençken ve SEO’da yeniyseniz, yalnızca birkaç, basit, temel SEO unsurlarını ve taktiklerini uygulamaya odaklanmak en iyisidir.

Bunun birçok teknik unsuru da var (bunlara birazdan ulaşacağız) ve birçok küçük işletme, ajansların bir ton sektöre özgü terimler ve garip iddialarla onları bunaltmaya çalışacağından endişe ediyor.

Yine de bunun sizi endişelendirmesine izin vermeyin. Endişelerinizi açıklayın ve bol miktarda soru sorun; iyi bir ajans size stratejinin her aşamasında yol gösterecektir.

 

4. Suç ve Ceza ⚖

SEO’yu kendiniz takip ediyorsanız, kaçınılmaz olarak Google’ın SEO cezalarını duyacaksınız. Dikkatsiz olanlar için pek çok potansiyel ceza olduğu doğrudur. Ve kendi başınıza SEO yapıyorsanız, sıralamalara ulaşmak için kusursuz yöntemler okuyabilirsiniz, sadece bir ay sonra bunun Google’ın kesinlikle küçümsediği şeylerden biri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu tür şeyler hakkında endişelenebileceğinizi anlıyoruz, bu yüzden bilinen en iyi uygulamalar etrafında stratejiler oluşturmanın çok önemli olmasının nedeni budur. Google’ın gazabını riske atmayan etkili stratejiler sağlama konusunda uzun bir geçmişe sahip oldukları sürece, birçok küçük işletmenin bu iş için seo uzmanı kullanmayı tercih etmesinin bir başka nedeni de budur.

 

5. Markaları Aldatıcı Görünebilir? ?

Bazı işletme sahipleri bir SEO stratejisine başlamak ve uygulamak konusunda isteksizdir çünkü bunu yapmanın onları aldatıcı görünmesine neden olacağına inanırlar. Bunun nedeni genellikle SEO’nun trafik kazanmak ve satın almak için şüpheli bir strateji olarak kullanıldığı örnekleri okudukları veya gördükleri içindir.

Geçmişte SEO, sadece bu olduğu için kötü bir ün kazanmış olsa da: Arama sistemini aldatmanın ve trafik satın almanın ucuz, hileli bir yolu, o zamandan beri değişti . SEO artık arama motorlarını kandırmıyor ve internet kullanıcılarına değerli bilgiler sağlamayı hedefliyor.

Bu eski taktiklerin çoğuna sabitlenmek kolaydır ve ne aradığınızı biliyorsanız, SEO taktiklerini bir web sitesinde görebilirsiniz. Ancak, genel olarak, en iyi SEO uygulamaları formüle dayalı süreçlerden uzaklaşmıştır. SEO’nun teknik yönleri arka planda kalmalıdır. Yazma ve tasarım, kullanıcı deneyimiyle daha doğrudan ilişkili olmalıdır.

 

6. Trafik Almak Ama Müşterisiz? ⛔

SEO’nun yaygın olarak konuşulan yönlerinden biri anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime araştırma ve hedefleme, yeni bir kampanya başlattığınızda hemen başlatılan yaygın bir taktiktir. Bunu kendi başınıza yapıyorsanız, hemen çok sayıda alakalı anahtar kelimeyle karşılaşabilir ve olasılıklardan biraz bunalmış hissedebilirsiniz.

SEO stratejiniz için hangilerine odaklanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

Anahtar kelime analizi hakkında bilgi edinmek ve alıcı kişileri bulmak, web sitenizin halihazırda hangi kelimeleri sıraladığı ve arama yapanların web sitenizi bulmak için hangilerini kullandıkları konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Anahtar kelimeleri hacim, alaka düzeyi ve rekabet düzeyine göre de tanımlayabilirsiniz.

Sitenizi ne kadar çok analiz eder ve anahtar kelimelerdeki kalıpları bulursanız, normal trafikten ödeme yapan müşterilere dönüşmeye hazır olan kitleyi hedefleyen anahtar kelimeleri belirlemek o kadar hızlı ve kolay olacaktır.?

 

7. SEO’nun Karmaşıklığı? ?

Web sitelerini sıralamak için dikkate alınan tüm faktörleri ilk öğrendiğinizde muhtemelen biraz şaşırdınız. Aslında, Google‘ın web sitelerini sıralarken dikkate aldığı 200’den fazla faktör olduğu tahmin edilmektedir (ve bazıları “200” ün sadece uygun bir tur sayısı olduğunu ve gerçek sıralama faktörlerinin sayısının çok daha yüksek olduğunu söylüyor ).

Hepsinin üstesinden nasıl gelebilirsiniz? SEO’nun görünen karmaşıklığı, her şeyle başa çıkmak için zaman ve çaba harcamak istemeyen işletme sahiplerini korkutmak için genellikle yeterlidir . Ya da, diğer tarafa gidebilir ve tek bir sıralama faktörüne sabitlenmeye başlayabilirler, nihai başarılarının anahtarı olduğundan emin olabilirler ve diğerlerini bırakabilirler.

Bazı işletme sahipleri, web siteleri için birkaç temel SEO stratejisini öğrenmek ve uygulamaktan memnundur. Bu iyi bir başlangıç, ancak bu şekilde SEO’nun tam gücü ve potansiyeli asla tam olarak fark edilmeyecektir.

Büyük bütçeli büyük şirketler bu karmaşıklıklarla aynı anda başa çıkabilirken, küçük şirketler zaman içinde daha fazla unsuru yavaşça uygulamaya odaklanabilir. Yavaş ve istikrarlı yaklaşım muhteşem görünmeyebilir, ancak zaman içinde sıralamanızı ve müşteri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

Zaman ve çaba harcamak ve SEO‘ya yatırım yapmak konusunda tereddütlü ve temkinli olmanız anlaşılabilir bir durumdur. SEO’da yeniyseniz, bu korkular yaygındır. Önceden bir SEO stratejisinden ne bekleyeceğinizi bilmek, bu korkuların bazılarını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

SEO, zaman, para ve çaba gerektirir. SEO’nun çok karmaşık, teknik, dikkat çekiciliği ve olası cezaları içerdiği korkusu, SEO’ya yeni başlayan kişilerin sahip olduğu yaygın yanlış anlamalardır. SEO hakkında kendiniz daha fazla bilgi edindikten sonra, kendi stratejinizi uygulamak veya bir ajansla yakın çalışmak için daha rahat ve kendinden emin olacaksınız.