Skip links
cms-icerik-yonetim-wordpress-joomla-drupal-wix-shopify

En Popüler 5 İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

En Popüler 5 İçerik Yönetim Sistemi (CMS)

Milyonlarca web sitesinin kullandığı, dünyaca ünlü en popüler 15 içerik yönetim sistemine birlikte göaztalım;

CMS Nedir? Önce şu yazıyı okumak isteyebilirsiniz; CMS (Content Management System) İçerik Yönetim Sistemi nedir?

Web sitenizi oluşturmak için hangi CMS platformunu kullanacağınız konusunda kararsız mı kaldınız? Bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) platformu, herhangi bir kodu anlamadan (en azından çoğu için) kolayca bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Çok sayıda CMS seçeneği mevcuttur, bu da ihtiyaçlarınız için en iyi CMS’yi seçmekte zorlanabileceğiniz anlamına gelir. Bu yazıda, web siteniz için doğru CMS platformunu seçmenin neden bu kadar önemli olduğunu açıklayacağız.

Web Siteniz İçin En İyi CMS Platformunu Nasıl Seçersiniz?

Kullanabileceğiniz birçok farklı CMS platformu var, hangisini seçmelisiniz? CMS platform karşılaştırmamıza geçmeden önce, iyi bir CMS’de aramanız gerekenler burada.

 • Kullanım kolaylığı

İçerik oluşturmanızı ve düzenlemenizi kolaylaştıran bir CMS istiyorsunuz. Bu, genellikle bir sürükle ve bırak arayüzüne sahip olmak anlamına gelir, böylece sayfalarınıza farklı öğeler ekleyebilirsiniz. Yayınladıktan sonra sitenizdeki içerikte değişiklik yapmanız hızlı ve kolay olmalıdır.

 • Tasarım seçenekleri

CMS yazılımınız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda web sitesi tasarım şablonu sunmalıdır. Ayrıca, bu tasarımları kendi gereksinimlerinize göre kolayca özelleştirmenize izin vermelidir (ideal olarak kod yazmadan).

 • Veri taşınabilirliği

Harika bir CMS platformu, verilerinizi kolayca dışa aktarmanız ve başka bir yere taşımanız için araçlara sahip olmalıdır. Örneğin, daha sonra farklı bir platform veya farklı bir barındırma şirketi seçmeye karar verebilirsiniz. Veri taşınabilirliği, tamamen özgürce hareket etmenizi kolaylaştırır.

 • Uzantılar ve eklentiler

Tüm web siteleri aynı değildir. Bu nedenle, herhangi bir CMS platformunun, her web sitesi için gereksinimleri karşılayacak tüm özelliklerle gelmesi imkansızdır.

Uzantılar ve eklentiler bu sorunu çözer. Bunlar, özelliklerini genişletmek ve gerektiğinde yenilerini eklemek için CMS yazılımınıza yükleyebileceğiniz ayrı yazılımlardır. Bunları CMS platformunuz için uygulamalar olarak düşünün.

 • Yardım ve destek seçenekleri

CMS platformları bir web sitesi oluşturmayı olabildiğince basit hale getirmeyi amaçlasa da, hala bazı sorularınız olabilir. Sıkışırsanız hangi yardım ve desteğin mevcut olduğunu öğrenin.

Bazı CMS sağlayıcılarının bir avuç SSS’si ve yanıt vermesi çok yavaş olan bir müşteri hizmetleri ekibi olacaktır. Diğerleri, günün veya gecenin herhangi bir saatinde size yardımcı olabilecek büyük bir destekleyici topluluğa sahip olacak.

 • Fiyatı ne kadar?

Bazı CMS platformları tamamen ücretsizdir. Diğerleri aylık ücret alır. Ücretsiz CMS platformlarında bile, genellikle üçüncü taraf uzantılar, tasarımlar ve/veya web barındırma hizmetleri için ödeme yapmanız gerekir.

CMS’nizi seçmeden önce fiyatlandırma hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışın, böylece kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Bunları göz önünde bulundurarak, aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi CMS platformlarına bir göz atalım.

1. WordPress.org

WordPress.org, CMS platformu için en iyi, bir numaralı tercih olmaktadır. Dünyanın en popüler CMS yazılımıdır ve internetteki tüm web sitelerinin yaklaşık %35’i tarafından kullanılmaktadır.

Artıları nelerdir?

 • WordPress size her türlü web sitesini (çevrimiçi mağaza, açık artırma sitesi, üyelik sitesi vb.) oluşturma esnekliği ve özgürlüğü sunar .
 • Herhangi bir teknik beceri veya kodlama bilgisi gerektirmez. WordPress blok düzenleyici, sitenizde harika görünen sayfalar oluşturmayı gerçekten kolaylaştırır.
 • Web sitenizden istediğiniz şekilde çevrimiçi para kazanma özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Hem ücretli hem de ücretsiz binlerce WordPress teması ve eklentisi mevcuttur. Bunlar, sitenize iletişim formları, fotoğraf galerileri ve çok daha fazla yararlı bileşenleri eklemenize olanak tanır.
 • WordPress, arama motoru optimizasyonu (SEO) için gerçekten iyi tasarlanmıştır. Gönderileriniz için SEO dostu URL’ler, kategoriler ve etiketler oluşturmak kolaydır. Ayrıca, daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak birçok SEO eklentisi arasından seçim yapabilirsiniz.
 • Açık kaynaklı bir CMS olduğu için WordPress çevresinde büyük ve destekleyici bir topluluk var. Karşılaştığınız herhangi bir sorunla ilgili yardım almak için wordpress yardım gruplarına / forumlarına katılabilirsiniz .
 • WordPress, hem yeni başlayanlar hem de geliştiriciler için onu ideal bir CMS platformu yapan çok fazla esneklik sunar.
 • WordPress, tüm içeriğinizi XML biçiminde indirmenize izin vererek, gelecekte farklı bir sisteme geçmeyi kolaylaştırır.

Eksileri

 • Barındırma ve alan adınızı ayarlamanız gerekecek ve güvenlik ve yedeklemeler gibi şeyleri yönetmekten siz sorumlu olacaksınız .
 • WordPress çok fazla seçenek ve çok fazla esneklik sunduğundan, başlarken bazen biraz göz korkutucu gelebilir. Bu nedenle birçok yeni başlayan , WordPress için sürükle ve bırak sayfa oluşturucu eklentileri kullanır.

 

2. Joomla

Joomla, birçok farklı şablon ve uzantıyla birlikte gelen bir başka popüler ücretsiz açık kaynaklı CMS platformudur. Kullanımı ücretsizdir, ancak barındırma ve bir alan adına ihtiyacınız olacaktır.

İlk olarak 2005 yılında piyasaya sürüldü, bu yüzden WordPress gibi, yıllardır devam ediyor. Joomla özelliklerle doludur ve birçok web barındırıcısı 1 tıklamayla kurulum sunar. Ancak, geliştiriciler ve deneyimli web sitesi yaratıcıları için gerçekten ideal bir CMS platformudur, bu nedenle yeni başlayanlar için pek iyi bir seçenek değildir.

Artıları

 • Joomla size çok fazla esneklik ve birçok seçenek sunar. Karmaşık veya ısmarlama bir şey inşa ediyorsanız bu iyi bir seçimdir.
 • Joomla özellikle geliştiriciler için faydalı olsa da, bir kod satırına hiç dokunmak istemeseniz bile onu kullanabilirsiniz. İçeriğinizi düzenlemek kolaydır.
 • WordPress gibi, Joomla da açık kaynak kodludur ve takılırsanız çok sayıda topluluk desteği mevcuttur.
 • Bunun için mevcut uzantılar olduğundan, bir e-ticaret mağazası çalıştırmak için Joomla’yı kullanabilirsiniz.

Eksileri

 • Joomla hayranları bile joomlanın biraz karmaşık olabileceğini kabul ediyor. Bununla ne yapmak istediğinize bağlı olarak, yardımcı olması için bir geliştirici kiralamanız gerekebilir.
 • Ek uzantılar için çok fazla seçenek yok. Temel işlevselliği artıran binlerce mevcut tema ve eklentiye sahip WordPress gibi bir CMS’ye alışkınsanız, Joomla sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
 • Yüklü çok sayıda farklı uzantınız ve modülünüz varsa, bazı uyumluluk sorunları olabilir.

 

3. Drupal

Drupal başka bir açık kaynaklı CMS platformudur. The Economist’in sitesi ve bir dizi üniversitenin sitesi de dahil olmak üzere bazı büyük web sitelerinin arkasındaki CMS’dir.

Drupal, geliştiriciler veya bir geliştirici tutabilecek kişiler için iyi bir seçenektir. Çok fazla veri işlemesi gereken yüksek düzeyde özelleştirilmiş bir site oluşturmayı hedefliyorsanız bu özellikle iyidir.

Artıları

 • Drupal’a içerik eklemek kolaydır. Özel içerik türleri esnektir ve birçok seçenek sunar.
 • Sitenize ekleyebileceğiniz birçok farklı modül vardır (bunlar WordPress eklentileri gibi çalışır).
 • Destek, Joomla ve WordPress gibi diğer popüler platformlara benzer topluluk destek seçenekleri aracılığıyla sağlanır.
 • Yeni roller oluşturabileceğiniz ve izinlerini belirleyebileceğiniz yerleşik bir sistemle kullanıcı yönetimi kolaydır.

Eksileri

 • Drupal ile sitenizin görünümünü nasıl değiştireceğinizi veya ekstralar ekleyeceğinizi anlamak zor olabilir. Kesinlikle WordPress kadar acemi dostu değil.
 • Çoğu Drupal web sitesi, bir geliştirici tarafından oluşturulan ve çok pahalı olabilen, yoğun şekilde özelleştirilmiş bir temaya sahiptir.

 

4. Wix

Wix, bazı sınırlamaları olmasına rağmen popüler bir CMS platformudur. Okuyuculara sık sık Wix’ten WordPress’e nasıl geçileceğini soranlar geliyor, çünkü her akıllı işletme sahibi WordPress’in Wix’ten kesinlikle daha iyi olduğunu biliyor .

Bununla birlikte, Wix yeni başlayanlar için uygundur ve dikkate alınmaya değer olabilir. Ücretsiz bir plan da sunuyor.

Artıları

 • Wix’in sürükle ve bırak arayüzü, tam istediğiniz gibi görünen sayfalar oluşturmayı gerçekten kolaylaştırır. Sayfanızın herhangi bir bölümünü seçip düzenlemeye başlayabilirsiniz.
 • Wix’te aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda önceden hazırlanmış şablon vardır. Bunlar tamamen duyarlıdır, bu nedenle cep telefonlarında ve bilgisayarlarda harika görünürler.
 • Wix App Market’ten sitenize birçok uygulama ekleyebilirsiniz. Bunlar, sitenize yeni özellikler kazandırmak için WordPress’in eklentileri gibi çalışır.

Eksileri

 • Wix’te bir şablon seçtikten sonra, başka bir şablonla değiştiremezsiniz. Bu, siteniz için pek doğru olmayan bir düzende takılıp kaldığınız anlamına gelebilir.
 • Ücretli bir plana geçmediğiniz sürece Wix’te bir e-ticaret mağazası işletemezsiniz ve o zaman bile yalnızca PayPal veya Authorize.net kullanarak ödeme kabul edebilirsiniz.
 • Wix, verilerinizi kolayca indirmenize ve dışa aktarmanıza izin vermez. Blog yazılarınızı (resimlerinizi değil) taşımak için indirebilirsiniz, ancak sitenizde herhangi bir sayfa varsa, bunları manuel olarak kopyalayıp yapıştırmanız gerekir.
 • Ücretsiz planı kullanıyorsanız, sitenizde Wix markalı bir alan adınız ve sitenizde reklamlar olacaktır.

 

5. Shopify

Shopify , hepsi bir arada barındırılan başka bir CMS platformudur. Barındırma satın almanıza, herhangi bir yazılım yüklemenize veya güncellemeler ve yedeklemeler gibi şeyleri yönetmenize gerek kalmayacak.

Basit bir sürükle ve bırak arayüzüne sahiptir. Mağaza içi satışları destekler; bu, çevrimiçi olduğu kadar fiziksel bir mağazanız varsa harikadır.

Artıları

 • Shopify’ın entegre ödeme çözümü Shopify Payments aracılığıyla kredi ve banka kartlarını kabul edebilirsiniz. PayPal, Shopify’ın varsayılan ödeme sağlayıcılarından biri olarak da dahildir.
 • Shopify için birçok uzantı ve tema mevcuttur. Çevrimiçi mağazanıza her türlü özelliği eklemenize izin veren üçüncü taraf Shopify uygulamaları satın alabilirsiniz .
 • BigCommerce ile yaptığınız gibi, satışlarda belirli bir doların üzerinde gelir elde ederseniz, yükseltme yapmanız gerekmez.
 • Shopify, canlı sohbet, e-posta, telefon ve hatta Twitter aracılığıyla 7/24 desteğe sahiptir. Ayrıca çok sayıda belge (yazılı nasıl yapılır kılavuzları ve video eğitimleri dahil) ve çevrimiçi forumlar da bulunmaktadır.

Eksileri

 • Özellikle mağazanıza çok sayıda üçüncü taraf uygulaması eklemek istiyorsanız, maliyetleriniz oldukça yüksek olabilir.
 • Sadece mevcut olmayan işlevler eklemek isteyebilirsiniz: Shopify’ın uygulamaları, WordPress eklentileri gibi şeylerden daha sınırlıdır.