Skip links
basit-8-adimda-swebsite-seo

8 Basit Adımda Web Sitenizi SEO İçin Optimize Etme

8 Basit Adımda Web Sitenizi SEO İçin Optimize Etme

Daha fazla trafik çekmek için web sitenizdeki SEO’yu artırmanız gerekir.

Aşağıdaki adımlar sizi SEO başarısı için hazırlayacaktır. Daha sonra, yeni içeriği güncellemeye ve yayınlamaya devam ederken odağınızı dönüşümlere çevirebilirsiniz.

 

1. Tüm web sitesi verilerinizi analiz edin

Tek başına bir veri parçası size hiçbir şey söylemeyebilir, ancak çok fazla veri topladığınızda kalıpları fark etmeye başlarsınız.

Sitenizi birkaç kişi ziyaret eder ve CTA’nızı tıklamazsa, bir sorununuz olmayabilir.

Ancak, ziyaretçilerin büyük bir yüzdesi CTA’nızı görmezden gelirse, bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Kullanıcı davranışı raporları ve Google Arama Konsolu trafik verileri net bir resim çizmeye yardımcı olur. Örneğin, kullanıcı davranışı raporları, insanların sitenize geldiklerinde nasıl davrandıklarını gösterirken, GSC verileri oturum sayısı, benzersiz oturum sayısı, hemen çıkma oranı ve daha fazlası gibi temel ölçümleri izler.

Verileri belirli modeller için analiz edin. Yönlendirme kaynakları size hedef kitleniz hakkında çok şey söyleyebilir. İnsanlar sitenizi nasıl buluyor? Diğerlerinden daha fazla trafik ve daha fazla dönüşüm alan sayfaları arayın. Bu sayfanın başarısını sitenizde çoğaltmak için tersine mühendislik yapın.

2. Kapsamlı anahtar kelime araştırması yapın

Yıllar önce, hiç yoktan bir anahtar kelime seçebilir, 300 kelimelik bir makale yazabilir ve ertesi gün bu anahtar kelime için sıralama yapabiliyordunuz. SEO artık böyle çalışmıyor.

Ubersuggest gibi araçlar , işletmeniz ve nişinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizin kullanıcı niyetine uyan uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için kullanın. Neden belirli bir anahtar kelimeyi arayacaklarını ve bununla ilgili bir sayfada ne bulmayı umacaklarını düşünün.

Geniş bir anahtar kelimeyle başlayın. Örneğin, belki de köpek barınağı sunuyor ve “köpek kulübeleri” gibi bir anahtar kelimeyle başlıyorsunuz.

Ubersuggest size çeşitli şekillerde filtreleyebileceğiniz bir anahtar kelime listesi sağlayacaktır. Belirli bir kitleyi çekmek için kullanabileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeler arıyorsunuz.

Siteniz için daha fazla sayfa oluştururken bunu tekrar tekrar yapın. Konuyla ilgili olabildiğince fazla bilgi sağlayan uzun, derinlemesine makaleler yazın.

3. Uzun ve değerli içerikler üretin

Buffer’a göre, bir blog yazısı için ideal uzunluk 1.600 kelimedir. Yine de bu sadece bir başlangıç ​​noktası.

İçeriğiniz için optimum uzunluğa karar vermeden önce, birincil anahtar kelimenizi Google’a bırakın ve SERP’lerde ilk 10 sonucu ziyaret edin. Bu sayfalardan bazıları 1.600 kelimeden uzun mu? O zaman seninki de olmalı.

Uzunluk her şey değildir. Ancak, Google’a daha fazla bilgi verdiğinize dair bir sinyal gönderir. Pek çok insan o sayfada uzun zaman geçirirse – sonuna kadar okursa – daha üst sıralarda yer alma olasılığınız artar.

4. Sayfa içi SEO için optimize edin

Sayfa içi SEO, belirli sayfalar oluştururken web sitenizi nasıl optimize edeceğinizi söyler. Başlıklar, alt başlıklar, URL sümüklü böcekleri ve meta etiketler gibi faktörler bu kategoriye girer.

Birincil anahtar kelimenizi başlığınızda, tercihen başa olabildiğince yakın bir şekilde kullanın. Bilgi metninde ve en az bir alt başlıkta da görünmelidir. Gövde metni boyunca yüzde 0,5 ila yüzde 2,5’i hedefleyin. Anahtar kelime doldurucu gibi görünmekten kaçınmak için üst sınırın üzerinden geçmemeye çalışın.

Birincil ve ilgili anahtar kelimelerinizi gövde metninize, alt başlıklarınıza ve resim alt metninize serpiştirin. Google’ın neden bahsettiğinizi doğru bir şekilde anlaması için her biri için bol miktarda bağlam ekleyin.

5. Sayfa dışı SEO için optimize edin

Sayfa dışı SEO – site dışı SEO olarak da adlandırılır – web sitenizi harici yollarla optimize etme yollarını ifade eder. Misafir bloglama, sosyal medya etkinliği, etkileyici pazarlama ve marka sözlerinin tümü sitenizin SEO’sunu iyileştirebilir.

Biraz sonra özellikle geri bağlantılardan bahsedeceğiz, ancak genel olarak bağlantılar SEO’da büyük bir fark yaratabilir. Küçük, düşük yetkili sitelerden bağlantı almak istemezsiniz. Yardım etmezler (ve canlarını yakabilirler). Bunun yerine, geri bağlantıları araştırırken saygın yayınları hedeflemek istersiniz.

6. Web sitesini mobil cihazlar için optimize edin

Web sitelerine mobil cihazlar aracılığıyla erişen daha fazla insanla, bu potansiyel dönüşümleri soğukta bırakmak istemezsiniz. Ayrıca Google, mobil öncelikli endeksi başlattı , bu da mobil uyumluluğa odaklanırsanız daha iyi bir sıralama elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Duyarlı tasarım en kolay çözümü sunar. Yerleşik duyarlı tasarıma sahip ücretsiz ve premium WordPress temalarını indirebilirsiniz, bu da fazladan kod ekleme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

7. Sayfaları hızlandırın

Hem SEO hem de dönüşüm söz konusu olduğunda sayfa hızı önemlidir .

Yüklenmesi sonsuza kadar süren bir web sitesini ziyaret ederseniz, muhtemelen “geri” düğmesini tıklayıp başka bir şey arayacaksınız. Benzer şekilde, yavaş hız nedeniyle göndermeyi reddeden bir formu dolduruyorsanız, sonunda pes edeceksiniz.

Google’ın PageSpeed ​​Insights , sitenizin tüm cihazlarda ne kadar hızlı yüklendiğine ve sitenizi daha hızlı hale getirmek için hangi belirli şeyleri düzeltebileceğiniz konusunda değerli bilgiler sağlar.

8. Kaliteli geri bağlantılar alın

Geri bağlantılar, web sitenizin daha iyi sıralanmasına yardımcı olan ana faktördür.

Ne zaman yüksek kaliteli site bağlantı sizinkine Google, sitenizin güvenilirlik bir sinyal olarak bağlantı yorumlar. Sağlam bir geri bağlantı profili oluşturduğunuzda, sayfalarınız üst sıralara çıkacaktır.

Kaliteli geri bağlantılar almak çaba gerektirir, ancak sonuçları göreceksiniz. Nişinizdeki etkileyicilere ve diğer bloglara e-posta göndermeyi düşünün. Makalenizi onlarla paylaşın ve onları, içeriklerinden bir parça paylaştığınız bir sayfaya yönlendirin.