Skip links
seo, seo ipucu, uzmanı, firması

Blog Yayınlarınızı SEO Uyumlu Olarak Optimize Etmenin 6 Yolu

Blog Yayınlarınızı SEO Uyumlu Olarak Optimize Etmenin 6 Yolu

Bir blogunuz varsa, iş bloglarının önemini zaten anlıyorsunuzdur. Ancak blog yayınlarınızı daha arama motoru dostu hale getirmek için nasıl optimize edeceğinizi biliyor musunuz?

Gerçek şu ki, birçok blogcu bloglarının muazzam pazarlama potansiyelinden yararlanamıyor. Aslında, blogger.com tarafından yapılan yakın tarihli bir çalışma , işletmelerin yaklaşık% 60’ının blogları olmasına rağmen, bu blog sahiplerinin% 65’inin geçen yıl güncelleme yapmadığını gösteriyor! Yeni, alakalı içerik sağlayarak ve temel blog yazısı optimizasyonu yaparak, blog yazmanın sunduğu birçok avantajdan yararlanabilirsiniz.

SEO Uyumlu blog yazisi

Blogunuzun fark edilmesine yardımcı olacak altı kolay arama motoru optimizasyonu (SEO) ipucu:

1- Araştırmanı yap. Anahtar kelime araştırması, sayfa optimizasyonu için gereklidir. Muhtemelen, sadece bir konu hakkında değerli içerik sağlayarak farkına varmadan anahtar kelimeleri doğal olarak dahil ediyorsunuzdur. Bununla birlikte, blog postanızla alakalı anahtar kelimeleri bulmak için düşünmemiş olabileceğiniz çeşitli araçlar ve teknikler vardır. Google Adwords Anahtar Kelime Aracı ve semrush.com hangi anahtar kelimelerin konuyla ilgili olduğunu tespit etmenize yardımcı olur.

2- Gönderinizde anahtar kelimeleri kullanın. Birkaç değerli, alakalı anahtar kelimeyi hedefledikten sonra, bunları insanlar ve içeriğinizi dizine ekleyen arama motoru tarayıcıları için en fazla etkiye sahip olacakları yere yerleştirmek önemlidir. Bunları aşağıdaki yerlere dahil etmeye çalışın:

  • Başlık
  • Başlıklar ve alt başlıklar
  • Giriş cümlesi
  • Sonuç paragrafı
  • Bağlantı metni (sitenizdeki diğer ilgili sayfalara köprü oluşturduğunuz metin)
  • Başlık etiketleri ve meta açıklamaları

Uyarı: İçeriğinizi okumayı zorlaştıracak kadar çok anahtar kelime ile doldurma eylemi olan anahtar kelime doldurma işlemine girmeyin. Bu sadece blog takipçilerinizi rahatsız etmekle kalmaz, aynı amanda sizi Google tarafından cezalandırır. Stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç anahtar kelime işinizi görecektir.

3- Görsellerinizi optimize edin. Blogunuza bir fotoğraf yüklediğinizde, dosya adına anahtar kelimeler eklediğinizden ve alternatif metin alanını fotoğrafın kısa, anahtar kelime açısından zengin bir açıklamasıyla doldurduğunuzdan emin olun.

4- Bağlantıları olan diğerlerine referans verin.Blog yayınınızda başka bir blog yazarından veya makaleden bahsettiğinizde, referans verdiğiniz bilgilere bir bağlantı ekleyin. Bu sadece iyi bir bloglama görgü kuralları değil, aynı zamanda şanslı olabilir ve bir bağlantı geri alabilirsiniz. Kaliteli bağlantılar, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almak isteyen herhangi bir site için değerli bir üründür

5- Okuyuculara blogunuza abone olma fırsatı verin.Göze çarpacak şekilde yerleştirilmiş RSS veya Yayın Abonelik Düğmeleri ekleyin ve izleyicilere mümkün olduğunda e-posta yoluyla gönderilerinize abone olma olanağı sağlayın. Bu, blog takipçilerinizin sitenizi yeni içerik için periyodik olarak kontrol etmek zorunda kalmadan en son gönderilerinizden anında bildirim almasına olanak tanır.

6- Blog yayınlarınızın erişimini genişletmek için sosyal medyayı kullanın. Küçük bir işletme olarak, potansiyel ve mevcut müşterilerinizle bağlantı kurmak için Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya sitelerini kullanıyor olabilirsiniz. Web’de daha fazla görünmek için neden blog içeriğinizi bu sitelerde tanıtmıyorsunuz? Hootsuite gibi ücretsiz programlar , yalnızca birkaç tıklamayla tüm sosyal medya sitelerinizde en son blog gönderinizin bağlantılarını yayınlamayı kolaylaştırır. Hatta gönderilerinizi önceden planlayabilirsiniz.

Bu basit SEO ipuçlarını takip ederek, SERP’de daha yüksek sıralamaları, artan web trafiğini ve daha yüksek müşteri dönüşüm oranlarını yakalayabilirsiniz.