anahtar kelime planlama arastirma araclari

11 SEO Anahtar Kelime Planlama Aracı

Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime planlama, doğru SEO çalışması yapmanın en önemli parçalarından biridir. Anahtar kelimeler, sitenizde ne tür ziyaretçileriniz olacağına ve ne kadar trafik alacağınıza karar vermenize yardımcı olur. SEO’ya yardımcı olmak ve içerik oluşturmak için doğru anahtar kelimeyi bulmak için bir sürü anahtar kelime araştırma aracı vardır. Bu SEO anahtar kelime araçları, sıralama almak için ne tür anahtar kelimeler kullanabileceğinizi ve anahtar kelimeler için kaç aylık arama yapılıp yapılmadığını keşfetmenize ve görmenize izin verir. Bazı anahtar kelime araştırma araçları, anahtar kelimeler için PPC reklamlarının maliyeti vb. hakkında size bilgi de verebilir.

Şimdi Gelin En İyi 11 SEO Anahtar Kelime Bulma Araçlarını İnceleyelim:

1. Google Anahtar Kelime Planlama Aracı (Google Keyword Planner)

Araştırma Araçlarımızı Kullanarak Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin. Google

Aklı başında hiçbir dijital pazarlamacı, önce Google Anahtar Kelime Planlama kullanmadan bir anahtar kelime araştırma araçları listesi oluşturmaz. Web uygulaması, Arama için Google Ads ile çalışacak şekilde yapılmıştır ve öncelikle Google Arama Sonuçlarında yer alan reklamlar oluşturmak içindir, ancak bu, siteniz için içerik oluşturmak üzere bir anahtar kelime bulmak için onu kullanamayacağınız anlamına gelmez. Yeni anahtar kelimeler keşfetmek söz konusu olduğunda, Google’ın sunduğu en iyisidir; Rakiplerinizin sitesine, ürününe veya hizmetine göre yeni anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Araca bir anahtar kelime girerseniz, terimle ilgili anahtar kelimeleri hızlıca görebilirsiniz. Ayrıca arama terimlerinin eş anlamlılarını ve varyasyonlarını da görebilirsiniz. Bunun harika yanı, anahtar kelime planlayıcıların size anahtar kelimeleriniz için trafik tahminleri gösterebilmesi ve anahtar kelimeler için arama hacmi elde edebilmenizdir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın kullanımı ücretsizdir.

Siteye git: Google Anahtar Kelime Planlayıcı

google anahtar kelime planlayici nedir

2. Moz Anahtar Kelime Gezgini (Moz Keyword Explorer)

SEO çalışması yapmak için biraz zaman harcadıysanız eminim Moz’u duymuşsunuzdur. Şirketin Anahtar Kelime Planlama aracı, anahtar kelimeleri bulmak için nispeten iyi bir araçtır. Explorer anahtar kelimesi 3 şeye dayanır: Fırsat, Anahtar Kelimenin Önemi ve Anahtar Kelimenin potansiyeli. Sonuçlar sayfasında hacimleri, sıralamada karşılaşabileceğiniz zorlukları, potansiyel puanı ve kaç öğe olduğunu kolayca görebilirsiniz. Bu öğeler, SERP’in öne çıkan kesit, gömülü video, Twitter beslemesi vb. olup olmadığını içerir. Moz Anahtar Kelime Gezgini, Google Suggest’ten, arama motorlarındaki İlgili Aramalardan ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan veri toplar. Anahtar kelimeyi içe aktarma aracına da yükleyerek diğer araçlar tarafından araştırılan anahtar kelimeleri çapraz kontrol edebilirsiniz.

Siteye git: Moz Anahtar Kelime Gezgini

3. SEMrush

SEMrush, genellikle bir anahtar kelime araştırma aracında kullanımı en kolay olanlardan biri olarak kabul edilir. SEMrush, kendisini yalnızca bir anahtar kelime araştırma aracından daha fazlası olarak tanıtıyor. Aracı kullanarak trafik istatistiklerini görebilir, arama motoru raporları ve hatta AdSense için TBM’yi oluşturabilirsiniz. Bir anahtar kelime girip ardından başka anahtar kelimeler bularak araştırmaya başlayabilirsiniz, ancak rekabetinize bağlantılar ekleyerek ve tüm anahtar kelimeleri rekabetinizin sıralamasını ve ne kadar trafik bekleyebileceğinizi göstererek başlamanızı tavsiye ederim. SEMrush, sitenizin ayrıntılarını veya müşterinizin sitesinin URL’sini girebileceğiniz Site Denetimi adlı bir araca sahiptir. Bunu yaptıktan sonra, eksiksiz bir site SEO raporu oluşturabileceksiniz ve ihtiyacınız olursa, şirket adınıza yeniden markalaştırabilirsiniz. Mobil uygulaması da var, ne yazık ki uygulama masaüstü sitenin tüm özelliklerine sahip değil.

Siteye git: SEMrush

ahrefs semrush moz anahtar kelime planlama araclari

4. Ahrefs

Ücretli Anahtar Kelime araştırma araçları arasında Ahrefs, en popüler araçlardan biridir. Tahmin edebileceğiniz gibi, siteniz için trafik hacmini ve kaç tıklama bekleyebileceğinizi görebilirsiniz. Aracın benzersiz özelliklerinden biri, anahtar kelimeyi sıralamak için ne kadar çaba sarf etmeniz gerekebileceğini söyleyen anahtar kelime zorluğu özelliğidir. Ahrefs’in kullanıcı arayüzü ve navigasyonu oldukça basittir ve entegre bir bilgi grafiğine sahip olduğundan, bir anahtar kelimenin SERP’lerde çok az tıklama alıp almadığını size söyleyebilir. Bir anahtar kelime listesini kolayca dışa aktarabilirsiniz, bu kesinlikle anahtar kelimenin hızlı bir işleme ulaşmasını sağlayacaktır.

Siteye git: Ahrefs

5. KW Finder

SEO ile ilgili tüm özellikleri bir çatı altında sağlamaya çalışan Ahrefs ve SEMrush’tan farklı olarak, KW Finder’ın sitenize yönelik kaliteli trafik oluşturmak için mümkün olan en iyi anahtar kelimeyi bulmaya çok daha fazla odaklandığını göreceksiniz. Site, anahtar kelimelerinizin bir koleksiyonunu anahtar kelime listelerinde tutacak özelliklere sahiptir ve birden fazla listeyi kolayca yönetebilirsiniz. KW Finder ile ilgili bir başka harika şey de, bir anahtar kelime hakkında diğer birçok anahtar kelime planlama ve araştırma sitesinden daha fazla ayrıntı görebilmenizdir. SEMrush’a benzer şekilde, KW Finder da bir sıralama izleme aracına sahiptir. KW Finder hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri var ve satın almadan önce, ücretsiz sürümün ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz!

Siteye git: KW Finder

kwfinder spyfu longtailpro anahtar kelime bulma

6. LongTailPro

Bir web tarayıcısında çalışan diğer anahtar kelime araştırma araçlarının çoğundan farklı olarak LongTailPro, Adobe Air kullanan PC’lerde ve Mac’te bir Uygulama olarak çalışır. Şu anda aylık yaklaşık 47$ ve tahmin edebileceğiniz gibi bu anahtar kelime araştırma aracı, içerik oluşturmanız için uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmaya odaklanmış durumda. Bir proje oluşturduktan sonra bir kaynak anahtar kelime kullanırsınız ve ardından size uzun kuyruklu ve benzer anahtar kelimelerin bir listesini sağlar. Anahtar kelime listesine sahip olduğunuzda, onu XLSX formatında dışa aktarabilirsiniz. Bunu, blogunuz için alan adları bulmak için de kullanabilirsiniz. Bu, satın alınabilecek anahtar kelime açısından zengin alan adlarını listeleyebildiği için özellikle yararlıdır. LongTailPro ayrıca bir rekabet denetleyicisine sahiptir ve Google, Bing ve Yahoo arama motorlarında konumunuzu görebilirsiniz.

Siteye git: LongTailPro

7. SpyFu

SpyFu, kullanabileceğiniz başka bir harika anahtar kelime araştırma aracıdır. Web tabanlı arayüzde gezinmek ve kullanmak çoğunlukla kolaydır, ancak Reklamla ilgili matrisleri görüntülemek söz konusu olduğunda yeni kullanıcılar için biraz karmaşık olabilir. SpyFu ile her türlü anahtar kelime araştırması ile ilgili görevleri yapabilirsiniz ve web’de sizin için geri bağlantıları takip edebilir. Google Arama Sonuçlarında belirli bir anahtar kelime için sitenizin konumunu izlemek için SpyFu ve site izleme özelliğini kullanabilirsiniz. SpyFu’nun en büyük artı noktalarından biri fiyatıdır; araç, Ahrefs ve günümüzdeki diğer birçok anahtar kelime araştırma aracına kıyasla çok daha ucuz.

Siteye git: SpyFu

uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasil bulunur

8. Answer the Public

“Halkı yanıtla” anlamına gelen araç, sahip olduğunuz kelimelerle ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için harika bir araçtır. Kullanımı gerçekten çok kolay ve konunuz için kaç tane uzun kuyruklu anahtar kelime bulabildiğini görmek sizi çok etkileyecek. Ücretsiz bir hesap oluşturduktan sonra siteye gidin ve anahtar kelimeyi girin. Veri karşılaştırma ve ekip üyesi yönetimi sunan aylık ücretli bir sürümü de var.

Siteye git: Answer the Public

9. Soovle

Soovle, size diğer arama motorlarından anahtar kelime fikirleri öneren harika bir araçtır. Kullanımı tamamen ücretsiz olan bu araç, diğer birçok sitenin yanı sıra Google, Bing, YouTube, Amazon, Yahoo ve Wikipedia’dan ilgili anahtar kelimeler önerir. Bu şekilde, bir anahtar kelime girdiğinizde diğer arama motorlarının kullanıcılara ne önerdiğini hızlı bir şekilde göreceksiniz. İstediğiniz sonuçlara sahip olduğunuzda, bunları bir CSV dosyasına aktarabilir ve isterseniz başka herhangi bir Anahtar Kelime Araştırma aracına aktarabilirsiniz.

Siteye git: Soovle

10. SECocpit

Diğer anahtar kelime araştırma araçları sizin için yeterince ayrıntılı değilse, SECockpit’i kullanmak isteyebilirsiniz. SECockpit, diğer birçok anahtar kelime araştırma aracı gibi, kaynak bir kelime  ayarladıktan sonra bir anahtar kelime listesi sağlar. Etkileyici olan, bir anahtar kelime için alabileceğiniz ayrıntıların son derece iyi olmasıdır. SEO konusunda yeniyseniz SECockpit kullanmanızı önermem, ancak bir süredir oyundaysanız ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlıyorsanız, SEO Araçlarınıza harika bir eklenti olabilir. SECockpit, proje yönetimi yaratımlarına ve filtrelemeye sahiptir. SECocpit’te bir anahtar kelime araştırma aracından beklediğiniz rekabeti ve diğer tüm özellikleri bulabilirsiniz.

Siteye git: SECocpit

keywordtool io anahtar kelime planlayici nedir

11. KeywordTool.io

Soovle gibi KeywordTool.io de Google anahtar kelime önerilerinden anahtar kelimeler önermeye odaklanır. Ayrıca, arama hacimleri, herhangi bir rekabet ve TBM’leri ile birlikte çok daha uzun bir anahtar kelime listesi önerebilir. KeywordTool.io’daki harika bir özellik ise, tamamlama URL’sini girdiğinizde, trafik için ana anahtar kelimeleri ve hangi anahtar kelimeleri sıralamaya çalıştıklarını görebilmenizdir. Anahtar kelime araştırma aracı YouTube, Bing, Amazon, Instagram ve App Store için de çalışır.

Siteye git: KeywordTool.io

Sonuç Olarak

Anahtar kelime araştırması, Arama Motoru Optimizasyonunun gerçekten önemli bir parçasıdır. İyi bir anahtar kelime bulmak sadece sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda markalarla rekabet etmenize ve daha fazla satış yapmanıza da yardımcı olur. Artık anahtar kelime araştırma araçlarının ne olduğuna ve sizin için uygun olanlara aşina olduğunuza göre, blogunuzda kullanmak için doğru anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.

Yoruma kapalı

Call Now Button