Skip links
web site seo düzenleme nasıl yapılır

Web Siteniz Yaz’a Hazır mı?

Web Siteniz 2022 Yaz’a Hazır mı?

“İlk izlenim bırakmak için yalnızca bir şansınız olur ve web siteniz genellikle müşterilerin şirketinizle olan ilk etkileşimidir.”

Web siteniz şirketinizin karakterini, kişiliğini ve kültürünü doğru bir şekilde gösteriyor mu? Güncel mi?

 

İçerik ve Bilgiler Güncel mi?

 Web sitenizin içeriği hala şirketinizin kişiliğini ve misyonunu somutlaştırıyor mu? Sektörünüzdeki en iyi uzman gibi görünüyor mu? Son blog gönderiniz bir veya iki yıl önceki” haberler ” öğeniz mi? Şirket iletişim bilgileri ve personel biyografileri güncel mi?

Çevrimiçi sipariş ve ürün kataloğu içeren e-ticaret web siteleri için, her ürünün açıklamasının doğru ve güncel olduğundan emin olun. İçerikteki Kategori veya ürün sayfalarında doğal olarak anahtar kelimeler veya hedef ifadeler kullanmaktan korkmayın. Bu, daha fazla kullanıcı tarafından bulunabilmeniz için arama motorlarına hitap etmenize yardımcı olacaktır. Durdurulan öğeleri değil, mevcut envanteri görüntülediğinizden emin olun.

“Ayrıca, sitenize düzenli blog gönderileri eklemeyi düşünün. Bu sürekli taze içerik akışı, müşterilerin ilgisini çekebilir ve arama motorlarının dikkatini çekebilir.”

 

Web Sitesinin Kullanılabilirliğini Test Edin 

 

Web sitenizin gezinmesi ve tüm dahili bağlantıların çalışması kolay mı? Değilse, site ziyaretçileri sitenizden çıkmak için hızlı davranacaktır. Web sitenizin telefonlar ve tabletler gibi farklı cihazlarda uyumlu olup olmadığını kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

Ayrıca, dilbilgisi, yazım, noktalama hataları ve endüstri jargonu için tüm içeriğe bakın. İçeriğin tonu ve stili her web sayfasında tutarlı olmalı ve markanın imajını ve kişiliğini yansıtmalıdır.

Güzel görünen ve kullanımı kolay bir web sitesi, ziyaretçilerin web sitesinde harcadıkları zamanı arttırır ve böylece dönüşüm şanslarını arttırır.

 

Taze Bir Görünüm Vermek

Kişisel ev dekor tercihleriniz gibi, işletmeniz de gelişen kişiliğine uyacak şekilde görünümünü güncellemek ve tazelemek için bir marka yenilemesinden geçecektir. Bu değişimin sıklığı, bir işletmenin hedeflenen müşterilerinin ve bir işletmenin bulunduğu sektörün tercihlerine de bağlanabilir.

Bir marka veya web sitesi yeniden tasarlanırken, renkler ve yazı tipi stilleri ve boyutları ile duygusal ve psikolojik etkileri etrafında yollarını bildikleri için profesyonel bir web sitesi tasarımcısı ile çalışmak iyi bir fikirdir. Hangi ücretsiz renklerin dahil edilmesi gerektiğini ve bir markanın görünümü ve web sitesi ziyaretçilerinin deneyimlemesini istediği kişilik için uygun web sitesi tasarımı ve düzenini bilecektir.

Düzeni, tipografiyi ve renk düzenini değiştirmenin yanı sıra, yeni içerikle birlikte yeni fotoğraflar (optimize edilmiş) eklemeyi de düşünün. Bir etkinlik takvimi ve Güncel Haberler eklemek, sıradan bir web sitesinin görünümünü de canlandırabilir. Bu aynı zamanda yenilemek ve eski şirket logosu için harika bir zamandır.

 

Bağlantıların Çalıştığından Emin Olun

Eski veya bozuk bağlantılar, işletmenizin güvenilir ve profesyonel görünümünü azaltabilir. İç ve Dış bağlantılar eski veya artık mevcut olmayan sayfalara işaret ediyorsa, sayfanızın SEO ve çevrimiçi görünürlüğü zarar görebilir. Sık sık ve düzenli olarak her bağlantıyı kontrol etmelisiniz.

Bağlantılar, Screaming Frog, Google Chrome’un Bağlantılarımı kontrol et ve diğer yararlı (ve genellikle ücretsiz) araçlar gibi araçlar kullanılarak kontrol edilebilir.

Üçüncü taraf Web sitesi uygulamalarının ve uzantılarının çalıştığından emin olun

  • Şirketinizin sosyal medyası ve RSS beslemeleri Web sitenize düzgün bir şekilde bağlı mı?
  • Üçüncü taraf sayfa içi analiz izleyicileri çalışıyor mu?
  • Blogunuzun yorumlarındaki spam filtresi açık mı, yoksa SPAM’den kaçınmak için eski blog yayınlarındaki tüm yorumlara izin vermeli misiniz?
  • İşletmenizin bir uygulaması varsa, düzgün çalışıyor mu?

 

Web sitenize yüklenen üçüncü taraf uygulamaları ve uzantıları düzgün çalışmıyorsa, sahip olduğunuz en büyük çevrimiçi avantajı kaçırırsınız: içeriğinizi paylaşılabilir hale getirmek ve web sitenizin kullanıcıları ve davranışları ve web sitenizle etkileşimi hakkında değerli analitik bilgiler edinmek.

Bu analitik veriler olmadan, iyileştirme alanlarını değerlendirmek zordur.

 

Sitenizin Harekete Geçirici Mesajlarını Değerlendirin ve Netleştirin

Web sitenizin her sayfasının harekete geçirici mesajları (CTA) açık ve net mi?

Fark edilmezse veya net değilse, web sitesi ziyaretçileri cevapsız dönüşümlere, satın alımlara ve e-bülten aboneliklerine yol açabilecek hangi eylemleri gerçekleştireceklerini bilmeyecektir.

İnsanlar sitenize geldiğinde, sadece aradıkları bilgileri hızlı bir şekilde bulmakla kalmaz, aynı zamanda sağladığınız bilgilerle neler yapabileceklerini de bilmek isterler.

 

Alanadını ve Web Barındırma Planını Yenileyin veya Yeniden Değerlendirin

 

Her yıl web sitenizin barındırma planına bakmak her zaman iyi bir fikirdir, çünkü birçok plan yıllık yenileme gerektirir. Barındırma sağlayıcısı, web sitenizin herhangi bir veya tüm aksaklıklarıyla ilgilendi mi? Yeterli web sitesi koruması sağladılar mı? Duyarlı ve kullanımı kolay mıydı? Fiyatlar yükseldi mi yoksa hizmet için fazla ödeme yapıyormuş gibi hissediyor musunuz?

Web siteniz bir barındırma sağlayıcısı olmadan çalışamaz. Seçtiğiniz kişinin yetenekli, deneyimli, güvenilir, duyarlı ve çalışmak için rahat olduğundan emin olmanız gerekir.

Benzer şekilde, web sitenizin etki alanının yıllık değerlendirmesi de iyi bir fikirdir. Şirketin adını ve hedeflenen anahtar kelimeleri açıkça iletiyor mu? Akılda kalıcı, özlü ve unutulmaz mı? Bir şirketin yeniden markasını elden geçiriyorsanız, mevcut alan adı yeni marka kimliğine ve kişiliğine uyacak mı?

Yeni bir etki alanı adının sizin için uygun olduğunu belirlerseniz, eski etki alanı adınızı ve Url’lerinizi uygun şekilde yeniden yönlendirdiğinizden emin olun.

 

İster büyük bir yeniden markalaşma geçiriyor olun, ister sadece birkaç küçük değişiklik ve iyileştirme yapmak isteyin, ya da Google’da ilk sayfalara yükselmek isteyin, 8GEN.COM Seo uzmanları her türlü ihtiyacınız için size yardımcı olabilir.