Skip links
seo-teknikleri-firmasi-ajansi-uzmani

SEO Teknikleri

SEO Teknikleri

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, bir sitenin arama sıralamasını iyileştirmede sürecin yalnızca ilk adımıdır. Aslında bir sitenin sıralamasını iyileştirmek, siteyi arama için optimize etmek için çeşitli SEO tekniklerinden yararlanmayı içerir:

  • Anahtar kelime Araştırması – anahtar kelime araştırması genellikle SEO için bir başlangıç noktasıdır ve bir sitenin hangi anahtar kelimelere göre sıralandığını, rakiplerin hangi anahtar kelimelere göre sıralandığını ve potansiyel müşterilerin aradığı diğer anahtar kelimelere bakmayı içerir. Arama yapanların Google Arama ve diğer arama motorlarında kullandıkları terimleri tanımlamak, mevcut içeriğin optimize edilebileceği ve hangi yeni içeriğin oluşturulabileceği konusunda yön sağlar.

 

  • İçerik pazarlaması – potansiyel anahtar kelimeler belirlendikten sonra, içerik pazarlaması devreye girer. Bu, mevcut içeriği güncellemek veya yepyeni içerik parçaları oluşturmak olabilir. Google ve diğer arama motorları yüksek kaliteli içeriğe prim verdiğinden, hangi içeriğin zaten orada olduğunu araştırmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayan ve arama motoru sonuçlarında yüksek sıralama şansına sahip zorlayıcı bir içerik parçası oluşturmak önemlidir. İyi içerik aynı zamanda sosyal medyada paylaşılma ve Bağlantı çekme şansına da sahiptir.

seo teknikleri

  • Bağlantı kurma – harici web sitelerinden gelen bağlantılar (SEO dilinde “geri bağlantılar (backlink)” olarak adlandırılır), Google ve diğer büyük arama motorlarındaki temel sıralama faktörlerinden biri olduğundan, yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek, Seo’ların sahip olduğu ana kaldıraçlardan biridir. Bu, iyi içeriği tanıtmayı, diğer web sitelerine ulaşmayı ve web yöneticileriyle ilişkiler kurmayı, web sitelerini ilgili web dizinlerine göndermeyi ve diğer web sitelerinden bağlantılar çekmek için basını kullanmayı içerebilir.

 

  • Sayfa içi Optimizasyon – bağlantılar gibi sayfa dışı faktörlere ek olarak, sayfanın gerçek yapısını iyileştirmek SEO için muazzam faydalara sahip olabilir ve tamamen web yöneticisinin kontrolünde olan bir faktördür. Yaygın sayfa içi en iyi duruma getirme teknikleri arasında, anahtar sözcükler eklemek için sayfanın URL’sini en iyi duruma getirme, ilgili arama terimlerini kullanmak için sayfanın başlık etiketini güncelleştirme ve görüntüleri tanımlamak için alt özniteliğini kullanma yer alır. Bir sayfanın meta etiketlerini (meta açıklama etiketi gibi) güncellemek de yararlı olabilir-bu etiketlerin arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur, ancak Serp’lerden tıklama oranını artırabilir.

seo teknikleri nedir

  • Site mimarisi optimizasyonu – Dış bağlantılar SEO için önemli olan tek şey değildir, iç bağlantılar (kendi web sitesi içindeki bağlantılar) SEO’da da büyük rol oynar. Bu nedenle, bir arama motoru iyileştiricisi, anahtar sayfaların bağlandığından ve belirli terimler için bir sayfanın alaka düzeyini artırmaya yardımcı olmak için bu bağlantılarda ilgili çapa metninin kullanıldığından emin olarak bir sitenin SEO’sunu geliştirebilir. XML site haritası oluşturmak, arama motorlarının sitenin tüm sayfalarını keşfetmesine ve taramasına yardımcı olmak için daha büyük sayfalar için de iyi bir yol olabilir.

 

  • Semantik Biçimlendirme – SEO uzmanlarının kullandığı bir başka SEO stratejisi, bir web sitesinin semantik işaretlemesini optimize etmektir. Semantik biçimlendirme (örneğin Schema.org) bir sayfadaki içeriğin arkasındaki anlamı tanımlamak için kullanılır, örneğin bir içerik parçasının yazarının kim olduğunu veya bir sayfadaki içeriğin konusunu ve türünü tanımlamaya yardımcı olur. Semantik işaretlemeyi kullanmak, arama sonuçları sayfasında ekstra metin, inceleme yıldızları ve hatta görüntüler gibi zengin snippet’lerin Görüntülenmesine yardımcı olabilir. Serps’deki zengin snippet’lerin arama sıralaması üzerinde bir etkisi yoktur, ancak aramadan TO’yu iyileştirebilir ve organik trafikte bir artışa neden olabilir.