seo stratejisi oluşturmanın yolları

Her işletmenin farklı hedefleri olduğunu unutmayın, bu nedenle sektörlerini incelemek, hedef kitlelerinin neye önem verdiğini belirlemek ve onlara aradıklarını veren bir strateji geliştirmek bir SEO uzmanının işidir.

Aşağıda, SEO stratejinizin sizi başarıya hazırlamasını sağlamak için atabileceğiniz bazı adımları gözden geçireceğiz.

SEO İçerik Stratejileri:

1. Konuların bir listesini yapın:

Anahtar kelimeler SEO’nun kalbinde yer alır, ancak artık organik büyümeye ulaşmanın ilk adımı değiller. Bunun yerine ilk adım, içeriğinizin ele almasını istediğiniz konuların bir listesini yapmaktır.

Başlamak için, ürününüz veya hizmetinizle ilgili yaklaşık 10 kelime ve terimden oluşan bir liste oluşturun. Bu kelimeleri araştırmak, arama hacmini belirlemek ve işletmeniz için anlamlı olan varyasyonları bulmak için bir SEO aracı ( Google’ın Anahtar Kelime Aracı , Ahrefs , SEMRush veya GrowthBar ) kullanın.

Diyelim ki bir yüzme havuzu işletmesi, ayda 110.000 arama alan “fiberglas havuzlar” için sıralama yapmaya çalışıyor. Bu kısa kuyruklu anahtar kelime, içeriklerini oluşturmak için kapsayıcı konuyu temsil edebilir, ancak işletmenin içeriğine dahil etmek için bir dizi alakalı anahtar kelime tanımlaması da gerekecektir. Örneğin, fiberglas havuzların genel anahtar kelimesi için ek sıralamalar elde etmek için “fiberglas havuz fiyatları” veya “fiberglas havuz maliyeti”ni kullanmayı tercih edebilirler.

Arama hacmini ve rekabeti ölçüm olarak kullanarak, işletmenizle alakalı ve hedef kitleniz tarafından aranmakta olan 10-15 kısa kuyruklu anahtar kelimeden oluşan bir liste oluşturabilirsiniz. Ardından, bu listeyi aylık arama hacmine göre sıralayın.

Tanımladığınız anahtar kelimelerin her birine sütun denir ve aşağıda tartışacağımız daha geniş bir uzun kuyruklu anahtar kelime kümesi için birincil destek görevi görürler.

2. Bu konulara dayalı uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir listesini yapın:

Bu adımda, sayfalarınızı belirli anahtar kelimeler için optimize etmeye başlayacaksınız. Belirlediğiniz her sütun için, orijinal konu anahtar kelimesini derinlemesine inceleyen beş ila 10 uzun kuyruklu anahtar kelime belirlemek için anahtar kelime aracınızı kullanın.

Örneğin, düzenli olarak SEO hakkında içerik oluşturuyoruz, ancak bu kadar popüler bir konu için Google’da yalnızca bu kısaltmayla iyi bir sıralama elde etmek zor. Ayrıca tamamı aynı anahtar kelimeyi ve potansiyel olarak aynı SERP’leri hedefleyen birden fazla sayfa oluşturarak kendi içeriğimizle rekabet etme riskine de gireriz. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yapmak, resimleri arama motorları için optimize etmek, bir SEO stratejisi oluşturmak (şu anda okuduğunuz) ve SEO şemsiyesi içindeki diğer alt konular hakkında da içerik oluşturuyoruz.

Bu, işletmelerin farklı ilgi alanları ve endişeleri olan insanları çekmesine ve nihayetinde sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenen insanlar için daha fazla giriş noktası oluşturmasına yardımcı olur.

Seçtiğiniz sütunlardaki belirli konuları açıklayan blog gönderileri veya web sayfaları oluşturmak için uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizin tümü birlikte, bir sütun konusu etrafında bir küme oluşturur . Arama motoru algoritmaları, kullanıcıları aradıkları bilgilere bağlamak için kümeler arasındaki ilişkilere bağlıdır.

Bunu şu şekilde düşünün: İçeriğiniz ne kadar spesifik olursa, hedef kitlenizin ihtiyaçları o kadar spesifik olabilir ve bu trafiği potansiyel müşterilere dönüştürme olasılığınız o kadar yüksek olur. Google, taradığı web sitelerinde bu şekilde değer bulur – genel bir konunun iç işleyişini inceleyen sayfalar, bir kişinin sorgusuna en iyi yanıt olarak görülür ve daha üst sıralarda yer alır.

3. Her konu için sayfalar oluşturun:

Web siteleri ve arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda, birkaç anahtar kelime için bir sayfanın üst sıralarda yer alması imkansıza yakın olabilir. Ancak, lastiğin yolla buluştuğu yer burasıdır.

İkinci adımda her küme için bulduğunuz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanarak konuya üst düzey bir genel bakış sunan bir sayfa veya gönderi oluşturmak için bulduğunuz sütun konularını kullanın. Bu sütun sayfaları, esas olarak, ana konunun bir açıklamasını verdiğiniz ve okuyucuları diğer yazılarda detaylandıracağınız alt konular hakkında bilgilendirdiğiniz bir içindekiler tablosu olabilir.

Sonuç olarak, sütun sayfaları oluşturduğunuz konuların sayısı, sahip olduğunuz ürün ve tekliflerin sayısı gibi iş gereksinimlerinizle örtüşmelidir. Bu, hangi anahtar kelimeleri kullanırlarsa kullansınlar, potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin arama motorlarında sizi bulmasını çok daha kolay hale getirecektir.

 

4. Bir blog kurun:

Blog yazmak, anahtar kelimelerde sıralama elde etmenin ve web sitenizin kullanıcılarıyla etkileşim kurmanın inanılmaz bir yolu olabilir. Sonuçta, her blog yazısı yeni bir web sayfasıdır ve SERP’lerde sıralanmak için ek bir fırsattır. İşletmenizin zaten bir blogu yoksa, bir tane oluşturmayı düşünün.

Her blog gönderisini yazarken ve kümelerinizi genişletirken üç şey yapmanız gerekir:

  1. Google, tam anahtar kelime eşleşmelerini eskisi kadar sık ​​dikkate almadığından, uzun kuyruklu anahtar kelimenizi sayfa boyunca üç veya dört defadan fazla eklemeyin. Aslında, anahtar kelimenizin çok fazla örneği, sıralama elde etmek için anahtar kelime doldurduğunuz arama motorları için kırmızı bir bayrak olabilir ve sizi bunun için cezalandırırlar.
  2. İkinci olarak, her zaman konularınız için oluşturduğunuz sütun sayfasına bağlantı verin. Bunu, içerik yönetim sisteminizdeki (CMS) etiketler biçiminde veya makalenin gövdesindeki temel bağlantı metni olarak yapabilirsiniz.
  3. Her blog gönderisini yayınladıktan sonra, alt konuyu destekleyen ana sütun sayfasında ona bağlantı verin. Hem sütunu hem de kümeyi bu şekilde bağlayarak, Google’a uzun kuyruklu anahtar kelime ile sıralamaya çalıştığınız kapsamlı konu arasında bir ilişki olduğunu söylüyorsunuz.

 

5. Tutarlı bir blog programı oluşturun:

Oluşturduğunuz her blog yazısı veya web sayfasının mutlaka bir konu kümesine ait olması gerekmez. Ayrıca, müşterilerinizin Google algoritmaları ile otorite oluşturmak için önemsediği teğet konular hakkında yazmanın da değeri vardır.

Bunu akılda tutarak, haftada en az bir kez blog yazmayı bir noktaya getirin. Unutmayın, öncelikle hedef kitleniz için değil, arama motorları için blog yazıyorsunuz, bu nedenle hedef pazarınızı inceleyin ve ilgilendikleri şeyler hakkında yazın.

Tutarlı kalmak ve hedeflerinize odaklanmak için bir içerik stratejisi oluşturmak yardımcı olabilir .

 

6. Bir bağlantı kurma planı oluşturun:

Konu kümesi modeli, SEO’da ileriye giden yolunuzdur, ancak web sitesi içeriğinizin oluşturulduktan sonra daha üst sıralarda yer almasını sağlamanın tek yolu bu değildir.

İlk beş adımımız sayfa içi SEO’ya ayrılmış olsa da, bağlantı kurma sayfa dışı SEO’nun temel amacıdır. Bağlantı kurma, internetteki diğer kaynaklardan web sitenize gelen bağlantıları (geri bağlantılar olarak da adlandırılır) çekme sürecidir. Genel bir kural olarak, içeriğinize geri bağlanan daha fazla yetkiye sahip siteler, sıralamalarınız üzerinde daha önemli bir etkiye sahiptir.

Gelen bağlantıları çekebileceğiniz çeşitli yollar hakkında beyin fırtınası yapmak için biraz zaman ayırın . Belki yerel işletmelerle kendi sitelerine bağlantılar karşılığında bağlantılar paylaşarak başlayacaksınız ya da birkaç blog yazısı yazıp farklı sosyal medya platformlarında paylaşacaksınız. Ayrıca , web sitenize geri bağlantı kurabileceğiniz konuk bloglama fırsatları için diğer bloglara da başvurabilirsiniz.

 

7. Medya dosyalarını sitenize yüklemeden önce sıkıştırın:

Bu, özellikle mobil optimizasyon için SEO sürecinde küçük ama önemli bir adımdır.

Blogunuz veya web siteniz büyüdükçe, içeriğinizi desteklemek için şüphesiz daha fazla resim, video ve ilgili medyaya sahip olacaksınız. Bu görsel varlıklar, ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeye yardımcı olur, ancak bu dosyaların çok büyük olabileceğini unutmak kolaydır. Sayfa hızı çok önemli bir sıralama faktörü olduğundan, sitenize yüklediğiniz medya dosyalarının boyutunu izlemek önemlidir.

Dosya boyutu ne kadar büyük olursa, bir internet tarayıcısının web sitenizi oluşturması o kadar zor olur. Cihazlarındaki bant genişliği önemli ölçüde daha küçük olduğundan, mobil tarayıcıların bu görüntüleri yüklemesi de daha zordur. Bu nedenle, dosya boyutu ne kadar küçük olursa, web siteniz o kadar hızlı yüklenir. Ancak, görüntüleri sıkıştırırken kaliteyi nasıl korursunuz?

Görüntüleri, videoları ve gifleri yüklemeden önce dosya boyutlarını küçültmek için bir sıkıştırma aracı kullanmayı düşünmeye değer. TinyPNG gibi siteler görüntüleri toplu olarak sıkıştırırken, Google’ın Squoosh’u görüntü dosyalarını mikroskobik boyutlara küçültebilir. Ancak medyanızı sıkıştırmayı seçerseniz, dosyaları kilobayt (KB) aralığında tutmak iyi bir kuraldır.

 

8. İçeriğinizin başarısını ölçün ve takip edin:

SEO çok zaman ve çaba gerektirebilir ve bu nedenle stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek isteyeceksiniz. Genel sürecinizin başarısını anlamak ve iyileştirilebilecek olası alanları belirlemek için metriklerinizi izlemek önemlidir.

Tercih ettiğiniz web analizi aracını kullanarak organik trafiği izleyebilir veya Excel veya Google E-Tablolar’ı kullanarak kendi gösterge tablonuzu oluşturabilirsiniz . Ayrıca, dizine eklenmiş sayfaları, dönüşümleri , YG’yi (Yatırım Getirisi) ve SERP’lerdeki sıralamalarınızı izlemek , başarınızı tanımanıza ve fırsat alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yoruma kapalı